dehgani.persianblog.ir
Mahmoud Dehgani روزنوشت های محمود دهقانی 
نويسندگان
لینک دوستان

یاد این انسان شایسته تا ابد خوش می درخشد

[محمود دهقانی]

 

 

محمود دهقانی - استرالیا

 

دکتر باقر  آیت الله زاده شیرازی  به دلیل عوارض قلبی، درست  در مراسمی که برای بزرگداشت وی برگزار شده بود، یکشنبه شب  ٢٨ مرداد ماه درگذشت.

 

این مراسم در فرهنگستان هنر بود و در هنگام حادثه آقای سید محمد بهشتی رئیس پیشین میراث فرهنگی و تنی چند از مدیران و پژوهشگران معماری کشور نیز حضور داشته اند. از عکس مخابره شده خبرگزاری دانشجویان ایسنا چنین برمی آید که دکتر آیت الله زاده شیرازی که با دهان باز در میان گروهی از پژوهشگران از جمله آقایان مهدی حجت و اسکندر مختاری و شهریار عدل که به همراه سید محمد بهشتی دور او گرد آمده اند قبل از انتقال به بیمارستان دی تهران درگذشته است. این خود نشان از تشکیلات نامنظم آمبولانس و تاخیرهای بیش از حد در شهری دوازده ملیونی دارد که می بایست مجهز به چند بالگرد برای حوادث ناگهانی باشد. وجود ثانیه های عمر افرادی چون دکتر آیت الله زاده شیرازی برای فرهنگ و آثار باستانی این کشور غنیمت است و نباید این چنین ساده به هدر رود.                                                                                                                                      کمتر کسی  در جمع تاریخ و معماری و مرمت بناهای تاریخی در ایران وجود دارد که  نام دکتر  باقر آیت الله زاده شیرازی را نشنیده و یا از کلاس ها ی این استاد پیشکسوت رشته ی مرمت و معماری استفاده نبرده باشد.  او حق استادی بر گردن خیلی از مسئولان امور میراث فرهنگی دارد که در جابه جای این سرزمین از ساختمان ها و آثار ملی  کشور حفاظت می کنند.

 

 

دکتر آیت الله زاده شیرازی در مقدمه ای بر ترجمه کتاب عالیقاپو تالیف پروفسور "اوژنیو گالدیری" نوشته است: "در سرزمین ما که تا تدوین تاریخ مستند و معتبری از تحول معماری و شهرسازی آن فاصله زیاد داریم، تعمیر یک بنای تاریخی بهترین فرصتی است که به محقق مرمت گر این امکان را می دهد که ضمن نجات و احیای آن بنا گوشه ای از تاریخ ناشناخته معماری را روشن سازد".

 

 دکتر آیت الله زاده شیرازی برای  پایه گذاری این حقیقت و برای  تدوین تاریخ مستند بویژه از بناهائی که در لیست میراث فرهنگی ایران و سازمان یونسکو قرار داشت زحمت بسیار کشید.  با گردآوری نسخه های خطی و همچنین فراهم نمودن یک بایگانی از تحقیق های با ارزش  حرکتی بزرگ و اصولی را آغاز نمود. او همیشه در حال تدریس بود و یا در فضای باز دانشکده  جمعی از دانشجویان به دور او گرد آمده بودند.                                                                                                                                     

 

دکتر آیت الله زاده شیرازی نه تنها در ایران بلکه برای اروپائیان و محققانی که از خارج به ایران می آمدند  نیز شخصیتی علمی و برجسته و راهنمای با کفایتی بود. پروفسور گالدیری و همچنین  روبرتو اورازی از متخصصان طراز اول "انستیتو ایزمئو" ایتالیا که در اصفهان در دوران پیش از انقلاب کار مرمت بناها و کاخ های صفوی را به عهده داشتند برای دکتر آیت الله زاده شیرازی ارج و اهمیت ویژه ای قایل بودند. آنان سال های متمادی در ایران به عنوان مرمت گر و کارشناس بناهای تاریخی دوران صفوی مشغول به کار و تحقیق گسترده بوده اند و دکتر آیت الله زاده شیرازی در ارتباط تناتنگ با این امور بود. پس از انقلاب با تلاش خستگی ناپذیر جمع قابل ملاحظه ای از دانشجویان مستعد و دلسوزان گستره مرمت و معماری را برای نگهداری و مرمت ساختمان های تاریخی ایران آموزش داد. او برنامه های وسیعی برای حفاظت از آثار باستانی در سر داشت و شب و روز برای تربیت دانشجویان و پیشبرد روش های علمی در بررسی بناها و مرمت و نگهداری آنها تلاش می کرد و دریغا که در حین دریافت تقدیر نامه اجل مهلت نداد.                                                                        

 

دو سال پیش در تهران با این استاد شایسته ایرانی ملاقات داشتم. مرد خوش پوشی بود و مهربان که   تبسمی گیرا و به یاد ماندنی داشت. از نظافت و مرمت چند ساختمان دوران قاجاری تهران دریافتم که او دلسوز بناهای تاریخی  بوده و عاشق کار خود می باشد که این کار یکی از اصول ورود به کارزار این میدان است. خانم اکرم بحر العلوم در یکی ازآن ساختمان های دوران قاجار به طرزی علمی و مفید از کتب و پایان نامه های با اعتباری که دکتر آیت الله زاده شیرازی گردآوری کرده بود  نگهداری می کرد و تنها جائی بود که بر عکس همه شهرها همه چیز ازجمله دستگاه تصویر برداری برای محقق امور تاریخی فراهم بود.

 

در یکی از اتاق ها جمعی دانشجو با دکتر آیت الله زاده شیرازی نشسته بودند. حافظه ای قوی داشت و رد کتاب های تاریخی را از حافظه می گفت.  لیستی از عنوان های کتاب ها را  گرد آورده بودند و در حافظه کامپیوتر نیز نگهداری می شد. با یاری دکتر آیت الله زاده شیرازی  رد پای اشعار دست نویس عبدی بیگ شیرازی شاعر ی که در دوران شاه طهماسب صفوی می زیسته را در یزد و در کتابخانه ملک  یافتم. او خود پایه گذار مجله فرهنگی معماری "اثر" بود و بصورت عملی و علمی از دیرباز دستی در امور تاریخی و مرمت داشت و استاد راهنمای تحقیقات ارزشمند خیلی از دانشجویان سراسر کشور بوده و بر این اساس رد پای نسخه های دستنویس و متون تاریخی را خوب می دانست. یاد این انسان شایسته در دل من و فرزندم که در تهران از او محبت دید تا ابد خوش می درخشد. یادش گرامی باد.                                                                  

 

 

 

 

هفته نامه سیاسی، فرهنگی، اقتصادی، ورزشی
صاحب امتیاز: دکتر امیر خلف پور
مدیرمسوول و سردبیر: یونس قیصی زاده
نشانی: بوشهر – میدان قدس – کوچه جانبازان – دفتر هفته نامه نسیم جنوب
تلفن: 2525900
فکس و پیامگیر: 2528151+98 771
صندوق پستی : 1199
پست الکترونیک:
info@nasimjonoub.com

[ سه‌شنبه ٢٠ شهریور ۱۳۸٦ ] [ ٤:٢۳ ‎ق.ظ ] [ ]

اجلاس "اپک" که  روزهای هشتم و نهم سپتامبر  در سیدنی استرالیا برگزار می شود جنب و جوش بی سابقه ای را در این کشور بوجود آورده است.  جمع قابل ملاحظه ای از مردم استرالیا از هم اکنون تصمیم دارند راهپیمائی اعتراض آمیز خود را بر علیه آقای  جرج بوش رئیس جمهور امریکا برای جنگ عراق و بالا رفتن گرمای زمین که امریکا بیشترین سهم را دربالا بردن گازهای  گلخانه ای و گرمایش زمین دارد برگزار کنند. دامنه اعتراضات به صورتی جدی دولت لیبرال آقای " جان هوارد" را که مدت یازده سال بر اریکه قدرت سوار است و با برنامه های اقتصادی خود دره ی عمیقی میان تهیدستان و ثروتمندان این کشور بوجود آورده را نگران کرده است. در رسانه ها اعلام شده است همزمان با سفرآقای بوش به استرالیا جمعی از مجرمان زندانی را به مرخصی خواهند فرستاد تا جای عمده ای برای راهپیمایان معترض به ورود آقای جرج بوش در زندان ها باز  شود.  فعالان محیط زیست و جوانان رادیکال ضد جنگ از هم اکنون به ورود به مرکز شهر سیدنی ممنوع شده اند که این خود اعتراضات مردم استرالیا را به قوانینی که بی سابقه بوده بلند کرده است. بیش از پنج هزار تن از نیروهای پلیس کشور در شهر سیدنی به گشت زنی پرداخته و هزاران تن دیگر با لباس های شخصی در میان تظاهر کنندگان خواهند رفت. نیروهای قابل ملاحظه ای نیز از دیگر شهرها به سیدنی آورده شده اند. مضاف بر این جت های فانتوم هیجده و چندین فروند بالگرد آسمان شهر را خواهند پوشاند. ماشین های آب گرم پاش مجهز که بتازگی هر یک به قیمت هفتصد هزار دلار خریداری شده اند نیز به کار گرفته خواهد شد.

بندر سیدنی از آن جهت که در چمبره ی آب قرار گرفته است زیر چتر حفاظتی کشتی مین روب بوده تا تهدید های تروریستی را خنثی کنند و  به این منظور قایق های تندروغواصان نیروی دریائی در گوشه و کنار آبراهای شهر پهلو گرفته اند. نه تنها تا فواصلی ورود ماشین ها به پارکینگ های شهر ممنوع شده اند بلکه شبکه  قطارهای شهری "مترو" نیز تعطیل خواهند بود. از طرف دیگر رسانه ها با مصاحبه با گروه های سیاسی سعی دارند از خشونت های احتمالی جلوگیری کنند. احزاب چپ که سابقه ای به بیش از یک قرن در استرالیا دارند نیز در راهپیمائی اعتراض آمیز به ورود آقای بوش به استرالیا شرکت خواهند کرد. جوانان رادیکال که تجربیات قبلی نشان داده است در کار اعتراضات خشونت آمیز بشدت با تجربه هستند نیز خود را برای مصاف آماده می کنند و با شعار های تند به ورود آقای بوش اعتراض دارند.

رئیس جمهور امریکا آقای جرج بوش قبل از ورود به سیدنی از اینکه حضورش در سیدنی مخل آرامش شهر خواهد شد پیشاپیش از مردم شهر سیدنی عذر خواهی کرده است. گفتنی است که همکاری آقای "جان هوارد" با آقایان جرج بوش و تونی بلر در جنگ عراق ملت صلح دوست استرالیا را به خشم آورد. بطوری که در یک راهپیمائی که در تاریخ استرالیا بی سابقه بود نزدیک به یک میلیون نفر در شهر سیدنی قبل از شروع جنگ با عراق به عنوان اعتراض به این جنگ خانمان سوز در مرکز شهر تجمع کردند.

واقعیت غیر قابل انکاری که لازم به بیان است اینکه حزب لیبرال تا پیش از آغاز جنگ عراق از پشتیبانی  خوبی از جانب مردم استرالیا برخوردار بود. این حزب با وجود افرادی مثل آقای "مالکام فریزر" از نخست وزیران پیشین استرالیا سابقه ی خوبی دارد. ولی با رهبری آقای "جان هوارد" با تغییرات در شیوه عوارض (تکس) که عمده فشارها بر سالمندان و قشر زحمتکش بود و همچنین تغییر نظام بهداشتی کشور که فشار را بر مردم عادی  چندین برابر کرده است باعث سرخوردگی ملت از این حزب  و روی آوری به طرف حزب کارگر و حزب سبز ها شده است.

طرفداران حزب لیبرال که از موقعیت مذهبی در کشور به خوبی آگاهند در یک تبلیغ سیاسی بر علیه آقای " کی ون راد" رهبر حزب کارگر  اعلام کردند که رهبر حزب کارگر در سفر به امریکا در چهار سال پیش و آنهم در زمانی که رهبر حزب نبود به بزم رقصی (البته آنچنانی)  رفته و تا نیمه های شب در آنجا مست به تماشا نشسته است . این تبلیغ به این امید عنوان شد تا کلیساها را از پشتیبانی از حزب کارگر منصرف کنند. در پاسخ به حزب لیبرال نه تنها همسر آقای "کی ون راد" آمد و از شوهرش دفاع کرد بلکه " آقای "باب براون"  رهبر حزب سبز در تلویزیون با اشاره به تبلیغ حزب لیبرال بر علیه دیگر احزاب  اعلام کرد ورود به شادی و رقص  نباید جرم محسوب شود. بزرگترین جرم بشری ورود به جنگ و کشتار مردم بی گناه در عراق است. طرفداران حزب لیبرال باز هم برای انصراف کلیسا ها از پشتیبانی حزب کارگر تبلیغ کردند که خانم "گیلارد" سیاستمدار خوش سیما و عضو حزب کارگر که در کنار رهبر حزب  آقای "کی ون راد" است تا کنون شوهر نکرده و فرزند ندارد. این تبلیغ به دو جهت  عنوان شد تا موقعیت  خانم "گیلارد" را زیر سوال ببرد. نخست اینکه زن شوهر نکرده و بدون فرزند در کارهای مملکتی نمی تواند احساس مسئولیت کند و دیگر اینکه  وضعیت جنسی این سیاستمدار را زیر سوال بردند تا مانع محبوبیتش شوند.  اینبار نیز این تبلیغ ناخواسته  کبوتر با کبوتر باز با بازهای استرالیا را که تعداشان نیز کم نیست مستعد برای پشتیبانی از خانم "گیلارد" کرد و تا حدودی محبوبیتی نیز کسب کرد و آب پاکی روی دست لیبرال ها ریخت.

با کارنامه ی خشونتی که رهبر حزب لیبرال  در پشتیبانی از آقای بوش و جنگ در عراق از خود نشان داد می توان از هم اکنون پیش بینی کرد که نخست وزیر لیبرال  کنونی استرالیا  آقای " جان هوارد" زنگ آخر دولتش به صدا درآمده است و در رای گیری آینده که  وقت زیادی از آن باقی نمانده است بلاجبار می بایست سکان را بدست حزب کارگر به رهبری آقای " کی ون راد" رقیب خود بسپارد که در حال حاضر کرسی همه ی استان های کشور را استاندارانی ازاین حزب بدست آورده اند.

استرالیائی ها بیش از دیگر کشورهای انگلیسی زبان به فرهنگ و خلق و خوی انگلیسی ها نزدیکند و از شواهد امر در نظر دارند با یک درجه تندتر به آقای "جان هوارد" در استرالیا درسی بدهند که انگلیسی ها در انگلیس به آقای تونی بلر داده اند.

[ چهارشنبه ۱٤ شهریور ۱۳۸٦ ] [ ٥:٢۱ ‎ق.ظ ] [ ]

لباس های یک دیکتاتور

[محمود دهقاني]

محمود دهقانی

فرزند ديکتاتور پيشين کشور شيلی لباس پدرش را در نمايشگاهی به معرض فروش گذاشت. آگستينو پينوچت که ما ايرانيان به لفظ فرانسه آنرا پينوشه خطاب می کنيم مثل همه ديکتاتورهای عالم درگذر از ثروت هنگفت و باغ و زمين و ساختمان و کشتی و غيره لباس هايش نيز قيمتی سرسام آور دارند.

فرزند پینوشه اعلام کرده است که لباس های به حراج گذاشته پدرش به هر کسی فروخته نمی شود. خريداران بايد سرشناس بوده و حتی المقدور از خانواده های ثروتمندان جهان باشند. در نمايشگاه فروش لباس ديکتاتور شيلی چند ثروتمند بوتيک دار در تهران کنونی نيز به آنجا سر زده اند که شايد در آينده نام اين افراد را در مطلبی به رشته تحرير درآورم.

  به هرصورت در نمايشگاه لباس های ديکتاتور متوفی تهيدستان به دليل فقر مالی جائی ندارند. برآورد می شود که لباس های ديکتاتور شيلی بتواند به قيمت چندين مليون دولار به فروش برسد. حراج این لباس ها در کشوری است که تهيدستان آن در دوران زمامداری پينوشه برای کور کردن اشتهای صبحانه مجبور به نوشيدن قهوه پر رنگ می شدند.

هفته نامه سياسي، فرهنگي، اقتصادي، ورزشي
صاحب امتياز: دکتر امير خلف پور
مديرمسوول و سردبير: يونس قيصي زاده
نشاني: بوشهر – ميدان قدس – کوچه جانبازان – دفتر هفته نامه نسيم جنوب
تلفن: 2525900
فکس و پيامگير: 2528151+98 771
صندوق پستي : 1199
پست الکترونيک: info@nasimjonoub.com

[ جمعه ٢ شهریور ۱۳۸٦ ] [ ٧:٤٠ ‎ق.ظ ] [ ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

موضوعات وب
 
صفحات اختصاصی
آرشيو مطالب
RSS Feed