dehgani.persianblog.ir
Mahmoud Dehgani روزنوشت های محمود دهقانی 
نويسندگان
لینک دوستان

در سفری به تهران از دفتر مجله ی گردون دوست عزیزم آقای عباس معروفی روانه منزل دوست عزیز هنرمندم محمدرضا صحیفی شدم. در نزدیکی آنجا، بر حسب اتفاق با پرویز شاپور که شباهت بسیاری به کارل مارکس داشت و در زیر سایبان ساختمان محل سکونتش قدم می زد گرم صحبت شدم و همان باعث تاخیر من به مهمانی شد. وقتی شنید در خارج سروکارم با پناهندگان و آوارگان جهان بوده است خنده ای کرد و گفت: “من هم زیر این سایبان پناهنده شده ام”. یادم به احمد شاملو افتاد که به او لقب کاریکلماتور ایران داده بود. اما وقتی شنید در مهمانی کامیار هم هست با من بیشتر گرم گرفت و با هم از ادبیات اسپانیا و امریکای لاتین گپ زدیم.

یادش تا همیشه در کاکل خاطرم خوش می درخشد. محمود دهقانی

 یادواره ای از پرویز شاپور به قلم  سر کار خانم سعیده سیاحیان سردبیر نشریه  تخصصی داستانی همراوی  شماره ی نهم .

سخن سردبیر برای شماره نهم:
به نام خدا که خورداد آفرید!
گاهی بعضی آدم ها مثل ندای غیبی اند، مثل یک آواز، یک ترانه زیر باران، یک نگاه، یک باور یا  چه می دانم شاید یک درخت که از گربه ای پایین می آید. پرویز شاپور همه بود، آدمی با تمام ترانه ها و نگاه ها و باورها  که می توان سرداد و درختی که باید از گربه ای پایین بیاد یا آوازی که  تا به پرواز درنیامده به صدا در نخواهد آمد. خودمان هم نمی دانستیم- به واقع!- نهمین شماره باید به کلمات به پرواز درآمده ی پرویز شاپور تقدیم شود،

شاید روح بی نهایتش، با آن چشمان به زور از زیر ریشها درآمده، تنها نگاهی به ما بیندازد و بعد فنری بجهد و برود. در فهرست همین آخرین کتابش “پایین آمدن درخت از گربه”، او را میان دو پرانتز ۱۳۰۴- ۱۳۷۸ پیدا می کنید. امسال ده ۳۶۵ روز از مرگش می گذرد و ما به مناسبت هشتاد و چهارمین سالگرد تولدش، نهمین همراوی را به روح بازیگوشش تقدیم می داریم و اعلام می کنیم:
صاحب عمر جاودانه، در برابر درخروجی زندگی روئین است.
روح بزرگش قرین شادی تا ابد!

به امید سعادتی دوباره
همراوی
۱۵/خورداد/ ۱۳۸۸

www.hamravi.ir

[ شنبه ۱٦ خرداد ۱۳۸۸ ] [ ٢:٤۸ ‎ب.ظ ] [ ]

16:56 - 11 خرداد 1388

"محمود ابوریده" ، فلسطینی اهل غزه که به همراه همسر و فرزندان خود برای داشتن زندگی بهتر از سرزمین های اشغال شده فلسطین و نیز از اردوگاههای پناهندگان اردن به انگلیس پناه برده بود، از دسامبر2001 تا مارس 2005 بدون هرگونه محاکمه و یا تفهیم اتهام به عنوان مظنون تروریستی در انگلیس بازداشت و زندانی شد.

دادگاه عالی انگلیس پس از گذشت سه سال از بازداشت ابوریده ، اعلام کرد، وی به طور غیرقانونی بازداشت شده و حبس وی برخلاف قوانین کنوانسیون حقوق بشر اروپا بوده است.

این درحالی است که ابوریده با وجود عدم اثبات جرم و محاکمه ، همچنان در حبس خانگی به سر می برد و به علت شرایط نامناسب زندان و فشارهای حبس خانگی و تنهایی با مشکلات روحی مواجه شده است.

مجری برنامه زنده "کانون" (Canon) در لندن در مصاحبه با "محمود ابوریده"، وضعیت وی را جویا شده است، که به شرح زیر است :


ادامه مطلب
[ سه‌شنبه ۱٢ خرداد ۱۳۸۸ ] [ ٤:۱٦ ‎ق.ظ ] [ ]

دومین رمان شمس لنگرودی ممنوع الچاپ شد

منبع: هم میهن

«چه کسی شکست خوردگان را دوست دارد»، دومین رمان شمس لنگرودی است که از طرف وزارت ارشاد ممنوع الچاپ اعلام شد. شمس لنگرودی، شاعر، نویسنده و محقق ادبیات معاصر، با اعلام این خبر از وضعیت کنونی مجوزهای چاپ انتقاد کرد و گفت: این رمان طی ده سال نوشته شده و حدود دو سال پیش برای گرفتن مجوز به اداره کتاب سپرده شد که پس از چهار بار بررسی این کتاب ممنوع الچاپ شد. نویسنده کتاب چهار جلدی «تاریخ تحلیلی شعر نو» در ادامه افزود: این در حالی است که به گفته ی وزیر ارشاد حداکثر انتظار مجوز در این وزارتخانه بیش از دو هفته نیست. 

شاعر «باغبان جهنم» با انتقاد از عملکرد این وزارتخانه در حوزه نشر گفت: نکته قابل توجه و عجیب در این وزارتخانه این است که برای هیچکدام از عملکردهای شان اعم از ممنوع الچاپ یا اصلاحات و... هیچ توضیحی به مولف و ناشر نمی دهند. نویسنده رمان «رژه برخاک پوک» افزود: علت امر این است که هیچکدام از کسانی که کتاب های نویسندگان ما را بررسی می کنند صلاحیت این کار را ندارند و بیشترِ اعمال نظرها در این حوزه سلیقه ای است.

به تازگی گزیده اشعار شمس لنگرودی با نام «هیچ کس از فردایش با من سخن نگفت» با انتخاب و مقدمه آزاده کاظمی توسط انتشارات نگاه منتشر شده است، او درباره مجوز گرفتن این کتاب گفت: این کتاب نیز چندین بار در طی دوسال، اصلاحات خورد و با حذف شعرهایی که پیش از این در کتاب های قبل چاپ شده بودند به نمایشگاه کتاب رسید.

مجموعه اشعار شمس لنگرودی توسط انتشارات نگاه منتشر شده که با استقبال خوبی همراه بوده است. او کتاب شعر تازه ای نیز با نام « لبخوانی های قزل آلای من» آماده انتشار دارد که چاپ آن را منوط به روشن تر شدن فضای حاکم بر صدور مجوزها می داند.

www.shamselangeroodi.blogfa.com

[ چهارشنبه ٦ خرداد ۱۳۸۸ ] [ ۱:۳٧ ‎ب.ظ ] [ ]

ادامه مطلب
[ جمعه ۱ خرداد ۱۳۸۸ ] [ ٤:۳٥ ‎ق.ظ ] [ ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

موضوعات وب
 
صفحات اختصاصی
آرشيو مطالب
RSS Feed