dehgani.persianblog.ir
Mahmoud Dehgani روزنوشت های محمود دهقانی 
نويسندگان
لینک دوستان

 صحبح زود طبق عادت با صدای پرندگانی که بر درخت بسیار بزرگ و کهنسال پشت پنجره ام شب می خوابند و با طلوع خورشید جیک و جیک کنان عالم و آدم را از خواب بیدار می کنند، بیدار شدم.نوری نارنجی رنگ به داخل اتاق تابیده است. پلک ها را تکاندم. تمرکز کردم. با خود اندیشیدم دارم خواب می بینم؟ اما نه خواب نبودم. لوله ی نور نارنجی رنگ به درون اتاق من زبانه کشیده است. احساس کردم دور و بر ساختمان آتش گرفته چرا که آتش سوزی جنگل و بوته ها در استرالیا هر از چندگاهی همه چیز را پر خشم و کین می سوزاند و آقای کیون راد نخست وزیر استرالیا به آخرین حادثه آتش سوزی جنگل ها، در چند ماه پیش لقب " آتش پر خشم جهنم" داد. رفتم از پنجره ی آشپزخانه نگاه کردم. چشم انداز نارنجی، نارنجی بود. تا حالا همچنین چیزی ندیده بودم، ولی خاطره تلخ و ناخوشایند آتش سوزی چند ماه پیش که خانه ها را در خود بلعیده بود و به تلی از خاکستر تبدیل کرده بود بر دلهره ام افزود.  فوری رادیو و تلویزیون را باز کردم . پریدم پای کامپیوتر تا اگر خبری شده از خانه فرار کنم و طعمه ی آتش نشوم. تازه دیدم اخبار، سراسر پر از این هوای نارنجی ای است، که مردم شهر را مثل من بشدت ترسانده است. مثل آنچه در بوشهر و شیراز و استان های جنوبی ایران در چند هفته پیش داشتیم گرد و غباری باور نکردنی با رنگی رعب آور که همه زیر سر گازهای گلخانه ای حضرات و گرمایش زمینی است که انسان ها و در راس آن چند کشور و باز در کاکل آنها امریکا بوجود آورده دست و پا می زنیم و کودکان به سختی نفس می کشند و شرکت های کلان داروئی برای فروش و بازار خوبی که به دست آمده، این روزها خروس اشان کبک می خواند. آخر که چی؟ 

                                                                                                                       

[ چهارشنبه ۱ مهر ۱۳۸۸ ] [ ۳:۱۳ ‎ق.ظ ] [ ]

اگر صحبت های یازده دقیقه ای اسامه بن لادن در مورد اوباما و دلواپسی او که شاید مثل برادران کندی بدست راست گرایان افراطی، ترور شود، حقیقت داشته باشد، پیداست که در پس پرده سیاست امریکا یک چرخش سیاسی و معاملاتی در حال انجام است. پس از روی کار آمدن بارک اوباما راه های جدیدی پدیدار شده است که یک نمونه آن فروش بیست فروند هواپیمای مسافربری به جای قسمتی از ثروت های بلوکه شده ما در امریکاست. برای من این موضوع یادآور کیک آشتی ریگان در دوران گذشته است. ولی  واقعیت این است که در تصمیمات استراتژی امنیت ملی آمریکا  نیز برای نخستین بار چیزهائی سر برون اورده است که تفاوت های معناداری با استراتژی امنیت ملی دوره ی چرج بوش دارد .  پیداست ناصحان سیاسی و دولتمردان امریکائی و بویژه دمکرات ها در نظر دارند دموکراسی سازی جهان را به دوری گزیدن با حمله نظامی به کشورهای دیگر معنا بخشند. در تصمیمات امنیتی جدید امریکا که خلاصه ای از آن تاکنون اعلام شده است از  عبارت های نظامی و حمله پرهیز شده است.  ولی واژه های حمایت از عملیات نظامی در عراق و افغانستان پر آب و تاب تر در رسانه های گروهی امریکا و وابسته به امریکا رخ نموده است.  از نظر دولت جدید آمریکا با حمله نظامی نمی توان دموکراسی را درکشورهای دیگر برقرار کرد. این واقعیت شاید در پی سقوط بیش از حد ارزش دولار  امریکا ست که دیدگاه وزرای تازه نفس اوباما را به مسیر جدیدتری کشانده  است. در گزارش های جدید کمتر از واژه های شکست تروریسم و جنگ با تروریسم  سخن به میان می آید . اگر گزارشات تازه با گزارشات سال 2005 اداره اطلاعات ملی امریکا ، در دوره ی جرج بوش رئیس جمهور پیشین امریکا مقایسه شود می شود به آسانی شاهد این تغییرات استراتژی امریکائی ها بود. امریکا ئیان به تلخی دریافته اند که رفتار نظامی خشونت بار گذشته لطمات جبران ناپزیری بر پیکر حیثیت، اعتبار و اقتصاد امریکا زده است. یکی از نشانه های این چرخش سیاسی در سخنان دنیس بلر رییس اداره اطلاعات ملی آمریکا ، این روزها کاملا آشکار شده است. از این واقعیت نیز نمی شود غافل بود که در پیش روی ایران بیش از مشکلات خود با امریکا، تضاد و خصومت های منطقه ای سر برون خواهد آورد.

[ پنجشنبه ٢٦ شهریور ۱۳۸۸ ] [ ۱٠:٢٤ ‎ق.ظ ] [ ]

  رسانه های گروهی از دستگیری دکتر سیدعلیرضا بهشتی و مهندس مرتضی الویری سفیر پیشین ایران در اسپانیا که دررژیم گذشته زندانی سیاسی بوده است گزارش داده اند.  مسئولان دیگر کمیته پیگیری امور آسیب دیدگان حوادث  پس از انتخابات  و سردار مقدم مسئول کمیته ایثارگران ستاد انتخاباتی میر حسین موسوی نیز در میان دستگیر شده گان است. به بند کشیده شدن کسانی که روزگاری نه چندان دور در راس کارهای کلیدی کشور بوده اند می تواند منافع ملی کشور را تهدید کند. گزارشات پی در پی از دستگیری دختران  و پسران جوان بی گناهی  که پس از انتخابات به زندان افتاده‏اند نمی تواند نشانه آزادی در سرزمینی باشد که  مسئولان دولتی اعلام کرده اند که به کارهای انجام پذیرفته عاملان فجایع اخیر در کهریزک رسیدگی خواهند کرد.  از بین بردن اسناد جنایت و در بند کردن کسانی که حقوق قربانیان را پیگیری می کنند به روشن شدن اوضاع کمکی نمی کند.  متاسفانه موج جدید دستگیری ها و کشمکش های سیاسی داخلی دست دشمنان قسم خورده این سرزمین را باز گذاشته است. مسئولانی که  خود را دشمن تمام عیار زندان های گوانتانمو بی و ابو غریب معرفی می کنند با این بی عدالتی ها چگونه برخورد خواهند کرد؟

[ شنبه ٢۱ شهریور ۱۳۸۸ ] [ ٢:٢٤ ‎ب.ظ ] [ ]

 وقتی در دوران قاراشمیش سلطنت شاه حسین صفوی و زاهد بازی این پادشاه، که در حرمسرا بزرگ شده بود و بعد دورش را علمای دینی احاطه کردند، او چند دستور داد. اولی این بود که مردم اصفهان کفتر بازی را کنار بگذارند. دوم در و دروازه ی تمامی میکده های اصفهان را بست. مادرش که شاه حسین را در آغوش خود پرورانده بود بشدت شراب می خورد. روزی که نگهبانان دربار جلو هم میهن گرانقدر ارمنی ای که قرابه و کوزه های شراب مادر شاه را از جلفا می آورد به دستور شاه گرفتند مادر شاه از کوره در رفت و گفت: اگر نگذاری شراب روزانه من به کاخ بیاید تو را از فرزندی عاق می کنم. شاه سلطان حسین با آنکه دستور شکستن شش هزار شیشه ی شراب شیراز را داده بود ولی زیر جلکی از ورود شراب برای مادر خود چشم پوشی کرد. مادرش او را در آغوش گرفته بود و گفته بود پسرم هر چقدر عرصه را بر ملت تنگ کنی و کوزه و شیشه شراب بشکنی همه و همه باعث سست شدن پایه های تخت و تاجت می شود. و دیدیم که با خوش خیالی و زاهد بازی سلطان حسین صفوی، محمود افغان چطور به اصفهان یورش برد . “یوداش تادئوش کروشینسکی” شرح تلخی از آن روزگار تلخ تر از ذقنبوط داده است. تخریب سنگ نگاره و نگاره های لرستان و دیگر جاها ، من را یاد محمود افغان انداخت که پس از تسخیر پایتخت اولین دستورش این شد که بر تصاویر زنان نیمه عریان نقاشی کاخ های چهلستون و هشت بهشت و عالیقاپوی اصفهان خراش بزنند و آنها را محو کنند. ولی خودش دستور داد تا زیبارویان شهر را برایش به کاخ بیاورند. سربازانش هم دست کمی از خود او نداشتند در قزوین همین کار را کردند که  واژه “لوطی” به معنی مردانگی شناسنامه عوض کرد چونکه به در خواست کننده گان به فرماندهی یک لوطی قزوینی به سربازان محمود هجوم برده شد و آنها فرار را بر قرار ترجیح دادند. تخریب نقاشی‌های غار دوشه در لرستان، نا خود آگاه من را به یاد سقوط تلخ اصفهان و کاری که محمود افغان با نقاشی های کاخ های اصفهان کرد انداخت. آن روز مباد.

 گزارش تخریب نقاشی های غار دوشه در لرستان را لطفا در وبلاگ دکتر رضا مرادی غیاث آبادی بخوانید.

http://ghiasabadi.com/blog/

[ شنبه ۱٤ شهریور ۱۳۸۸ ] [ ٢:٠٧ ‎ب.ظ ] [ ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

موضوعات وب
 
صفحات اختصاصی
آرشيو مطالب
RSS Feed