dehgani.persianblog.ir
Mahmoud Dehgani روزنوشت های محمود دهقانی 
نويسندگان
لینک دوستان

چندین سال پیش در سفری به ایران، در شیراز بودم. در یک غروب دل انگیز شادروان پایور بر سر آرامگاه حافظ برنامه اجرا کرد و غلغله بود. قرار بود با کمک دوستی که شادروان پایور را از نزدیک می شناخت و یکی از بوجود آورنده گان آن برنامه بود، برای خرید و کوک سنتوری در تهران اگر فرصتی شد با شادروان پایور صحبت کنیم. وقتی ایشان را برای اولین بار در محوطه آرامگاه حافظ ملاقات کردم  و در فرصتی کوتاه، مختصری از اسدالله ملک برایش گفتم که از اروپا می شناسمش و...،  انگار این انسان صد سال من را می شناخت . این باب آشنائی و خرید یک سنتور در تهران و کوک کردن و خرید چند نت به دست خود ایشان و بعد راهنمائی ایشان در بسته بندی و پست کردن سنتور و کمکش و دلواپسی اش که سنتور نشکند تا ابد در خاطر من است . نگهبانی می کرد از موسیقی ایرانی. دلسوز بود. گله داشت از وضعیتی که بر سر راه موسیقی دان ها و هنرمندان گستره ی موسیقی قرار داده اند. یاد فرامرز پایور این استاد بزرگ و اسطوره ای موسیقی ایران ، تا ابد در دلم خوش می درخشد. یادش گرامی باد.                      

 

 

[ شنبه ٢۱ آذر ۱۳۸۸ ] [ ٢:٥٠ ‎ق.ظ ] [ ]

وقتی در چند سال پیش استاندار " نیو ساوت ویلز" در سیدنی، یعنی آقای " باب کار" و نمایندگان مجلس محلی و عده ای از مسیحیان مترقی دیدند بهترین راه برای تقلیل  پیامدهای خانمانسوز مواد افیونی آن است که محلی برای تزریق معتادان در قلب شهر سیدنی درست کنند و یک پرستار هم برای تزریق بهداشتی در آنجا بگمارند تا از گستزش بیماری های هم آغوشی و غیره که از راه استفاده سرنگ گروهی معتادان به جامعه سرایت می کرد و ضرر های مالی و جانی در برداشت ، جلوگیری کنند،  عده ای  از برخی کلیساهای دو آتشه بلند شدند که این چه کاری است؟ ولی در عوض دانشگاه نیو ساوت ویلز که یکی از دانشگاه های خوب استرالیاست از این طرح استقبال کرد و حاضر شد محل هائی که برای تزریق معتادان در نظر گرفته می شود را زیر پوشش خود بگیرد. با این طرح بود که بیماری های مقاربتی از جمله ایدز در این شهر به نسبت چند سال پیش فروکش کرده است.  

سایت تحلیلی خبری عصر ایران با گزارشی تصویری از پستو های شراب سازی در ایران به گمان من کمک بزرگی به  اجتماع کرده  که باتوم و تفنگ چاره ساز از میان بردن آن نبوده است. در عکس ها به خوبی می شود غیر بهداشتی بودن این نوشابه های الکلی را تشخیص داد که سوسک ها معمولا در آنجا خود باعث غیر بهداشتی بودن اینگونه شراب ها هستند. شاید درس های جوامع دیگر بتواند جلو دار شیوع بیماری هائی شود که از طریق این پستوهای غیر بهداشتی به جامعه  سرایت می کند  و در چند سال پیش  عده ای را این گونه شراب ها در آبادان نابینا کرده بود.   

لینک مطلبی از نگارند در مورد خانه های بهداشتی برای معتادان شهر سیدنی:  

                              http://dehgani.persianblog.ir/post/13/

گزارش تصویری عصر ایران از پستوهای شراب سازی در ایران: 

                                http://asriran.com/fa/pages/?cid=92586

[ جمعه ۱۳ آذر ۱۳۸۸ ] [ ۱:۱۸ ‎ق.ظ ] [ ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

موضوعات وب
 
صفحات اختصاصی
آرشيو مطالب
RSS Feed