dehgani.persianblog.ir
Mahmoud Dehgani روزنوشت های محمود دهقانی 
نويسندگان
لینک دوستان

هنر گرافیتی، سرکشی و ماجراجوئی

Graffiti

(Dario Mazda (SANK

 گرافیتی  که در فرهنگ واژه های آکسفورد خطاطی غیر مجاز نیز  معنی شده،  یک هنر پیچیده نویسی است. در بین نوجوانان و جوانان ایالات متحده امریکا و سراسر اروپا و امریکای لاتین طرفداران سرسختی پیدا کرده است  و می رود تا در جرگه ی یک هنر انقلابی به ثبت تاریخ هنر جهان برسد. تاریخ گرافیتی در حقیقت به دوران روم باستان برمی گردد ولی سبک های مدرن آن در دهه های شصت و هفتاد میلادی در شهر نیویورک پا به عرصه ی ظهور گذاشت. این خطاطی غیر مجاز بر روی دیوار های شهر و بر بدنه ی قطارها، دردسرسازترین موضوع برای شهرداران و مسئولان حمل و نقل می باشد.

 

Dario Mazda (Sank 

در سال 1971 میلادی مجله نیویورک تایمز با مصاحبه هائی که با این هنرمندان داشت پیدایش این هنر و هنرمندان سرکش را به خوانندگان مجله گزارش کرد. تا سال ها هیچ کس به این پدیده به عنوان هنر اهمیت نمی داد. هنرمندان گرافیتی که اکثرا نقاشان ماهری نیز هستند، بدلیل نیرو و غرور جوانی وارد کارزار شدند و  خانواده های این هنرمندان نیز ناخواسته رودرروی شهرداران قرار گرفتند. این جوانان اکثرا خواستار دگرگونی بوده و بشدت مخالف تبعیض نژادی اند. طرفداری بی آلایش این جوانان از حقوق بشر، تهی دستان و ضدیت با جنگ، دولت ها را متوجه موج جدیدی کرده است که تنها راه برون رفت را در کنار آمدن با این هنر و هنرمندان دانسته اند. این جوانان سال هاست که در اروپا ، امریکا ، کانادا و استرالیا با نیروی پلیس و شهرداران در جدال بوده اند. آن ها به صورت گروهی در تاریکی شب و در گوشه و کنار شهر، غیر مجاز به رسم و خلق هنر گرافیتی می پردازند و در این راه خیلی از آن ها دستگیر و بازداشت شده  که با  پرداخت جریمه از سوی والدین آزاد شده اند.

Dario Mazda

در این میان شرکت های رنگ سازی نیز بی کار ننشسته  و بازار خوبی پیدا کرده اند.  هر چند از یکسو شرکت های رنگ سازی اروپائی و امریکائی برای بازار خوبی که این هنرمندان بوجود آورده اند خوشحال به  نظر می رسند،  ولی از سوی دیگر روح سرکش و ماجراجوئی های این هنرمندان باعث شده تا آنها به موضوعاتی بپردازند که خیلی هم به سود شرکت ها نبوده است. شعارهای تند و تیز و ضدیت آنها بر علیه جنگ های خانمانسوز باعث خشم جنگ افروزان شده و نیروی پلیس و شهرداران را رودرروی این هنرمندان قرار داده اند. در حال حاضر در برخی از شهرهای جهان نیروی پلیس و شهرداران بر سر عقل آمده و در نقاطی از شهر مکان هائی مجاز برای ترسیم هنر آنها اختصاص داده اند. دانشگاه سیدنی استرالیا با قدمتی صد و پنجاه ساله که مادر دانشگاه های این کشور محسوب می شود تونلی را با نام (تونل گرافیتی)  در اختیار این هنرمندان قرار داده است تا هرچه دل تنگشان می خواهد بگویند. در میان موضوعات جهانی، جنگ خانمانسوز در عراق،  تاثیر ژرفی بر افکار هنرمندان گرافیتی داشته است.

(تصویرهای گرافیتی این مقاله از مزدک،  فرزند این حقیر سراپا تقصیر است که بذر وجودش را توفان انقلاب 1357 ایران در اروپا کاشته است).

 

[ دوشنبه ٢ دی ۱۳۸٧ ] [ ۱٢:۱۸ ‎ب.ظ ] [ ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

موضوعات وب
 
صفحات اختصاصی
آرشيو مطالب
RSS Feed