dehgani.persianblog.ir
Mahmoud Dehgani روزنوشت های محمود دهقانی 
نويسندگان
لینک دوستان

٢٠. شَعبَده‌بازی‌های ِ سیاستْ‌بارگان ِ عرب در نامْ‌گذاری‌ی ِ خلیج ِ فارس


دوست ِگرامی و همْ‌کار ِ ایرانْ‌شناخت آقای محمود دهقانی، در رایانْ پیامی از سیدنی، نوشته‌است:
" آقای دکتر دوستخواه،
با درود،
این نقشه که با رایان پیامی برای من فرستاده شده، در سال ١٩۵٢ میلادی در کشور عربستان سعودی چاپخش شده است.

جمال عبد الناصر رئیس جمهور درگذشته ی مصر در نخستین سال های ریاست خود همیشه نام این آبراه را خلیج فارس می نامید. کشور مصر از دیرباز از آن روی که پر جمعیت بوده و در آنجا تنگدستی سابقه ای دراز دارد با هماهنگ کردن خود با سیاست های ایران، در کشاکش های سیاسی جهانی، از ایران کمک دریافت می کرده است. در رژیم گذشته‌ی ایران، با پیدایش پیمان های ناتو و ورشو، جمال عبدالناصر به روس ها نزدیک بود و محمدرضا پهلوی نیز به امریکا. ناصر در یک سخنرانی پر شور و عرب پسند به رهبران عربی -- که داشتند هماهنگ با شاه به زیر سایه بان چتر سیاسی امریکا می رفتند -- نام خلیج فارس را به دیگرگونه بر زبان آورد تا مردم کشور های عرب را به دشمنی با رهبران خود بشوراند. یکی از دوستان مصری‌ی ِ همْ‌بازی‌ی ِ فوتبال نگارنده در دوران نوجوانی در دُبِی به نقل از پدرش گفت جمال عبدالناصر بر سر جدایی‌ی ِ شاه با همسر مصری اش، از شاه خوشش نمی آمد و کینه‌ی ِ برگردانی‌ی ِ نام ِ خلیج فارس از آن جا آغاز می شود. از دیگرْ سوی، شادروان پدر نگارنده -- که به زبان های هندی و عربی تسلط داشت و با زبان انگلیسی هم اندکی آشنا بود -- نقل‌می‌کرد که: نخستین رادیویی که در دُبی آغاز به کارکرد، برای شناساندن خود به شنوندگانش، می گفت: اذاعه دبی من الخلیج الفارسی ( این جا دبی است، رادیو خلیج فارس).
 درتنها موزه ی دبی (متحف دبی) که یک ارگ سنگ و ساروجی قدیمی در منطقه ی "بر دبی" بود و تا مدرسه ی من فاصله ای نداشت، کنسولگری ایران که آن زمان آقای فروغی سرکنسول ِ آن بود، فاصله چندانی با مدرسه و موزه ی یاد شده نداشت. تا سال ١٩٧۵ میلادی یک نقشه ی بسیار کهن عربی در آن موزه بود. ناشناسی بر روی واژه ی خلیج الفارسی خط کشیده و در زیر آن واژه‌ای مخدوش گذاشته بود، امّا خلیج الفارسی را به آسانی می‌شدخواند.
خود نیز به یاد دارم که شاه در گفت و شنود با روزنامه‌ی ِ القبس در پاسخ به این که عبدالناصر خلیج فارس را به طرزی دیگر می نامد، گفت: از او بپرسید در مدرسه خلیج فارس را با چه نامی خوانده است. و دیگر این که به یاد دارم روزنامه‌ای عرب زبان از انور السادات که گفته بود خلیج فارس، پرسیده‌بود که آبا منظور رنیس جمهور عرب مصر فارس های آن سوی آب است؟ و انورالسادت گفته‌بود: منظورم هر دو سوی آب است."

با سپاس
محمود دهقانی

برگرفته از :   www.iranshenakht.blogspot.com

[ دوشنبه ۱٢ اسفند ۱۳۸٧ ] [ ٤:٢٦ ‎ق.ظ ] [ ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

موضوعات وب
 
صفحات اختصاصی
آرشيو مطالب
RSS Feed