dehgani.persianblog.ir
Mahmoud Dehgani روزنوشت های محمود دهقانی 
نويسندگان
لینک دوستان

16:56 - 11 خرداد 1388

"محمود ابوریده" ، فلسطینی اهل غزه که به همراه همسر و فرزندان خود برای داشتن زندگی بهتر از سرزمین های اشغال شده فلسطین و نیز از اردوگاههای پناهندگان اردن به انگلیس پناه برده بود، از دسامبر2001 تا مارس 2005 بدون هرگونه محاکمه و یا تفهیم اتهام به عنوان مظنون تروریستی در انگلیس بازداشت و زندانی شد.

دادگاه عالی انگلیس پس از گذشت سه سال از بازداشت ابوریده ، اعلام کرد، وی به طور غیرقانونی بازداشت شده و حبس وی برخلاف قوانین کنوانسیون حقوق بشر اروپا بوده است.

این درحالی است که ابوریده با وجود عدم اثبات جرم و محاکمه ، همچنان در حبس خانگی به سر می برد و به علت شرایط نامناسب زندان و فشارهای حبس خانگی و تنهایی با مشکلات روحی مواجه شده است.

مجری برنامه زنده "کانون" (Canon) در لندن در مصاحبه با "محمود ابوریده"، وضعیت وی را جویا شده است، که به شرح زیر است :


س: از 2001 تا بحال چه اتفاقاتی برای شما افتاده است؟

ابوریده: 15
سال است که در انگلیس به سر می برم. 4 سال است که در "مرخصی نامحدود برای ماندن" هستم. 4 سال نیز در زندان بوده ام. مرا محاکمه نکردند. مجلس اعیان و "نهضت حقوق بشر اروپا" طرف من را گرفتند. من یک فلسطینی از غزه و مدارک مسافرتی سازمان ملل را نیز ندارم ، اما چون فلسطینی هستم، کشوری ندارم که به آنجا بروم.

مجری:
شما می گویید که هیچ خلافی مرتکب نشده اید؟

محمود:
مرا حتی مورد بازجویی نیز قرار نداده اند.

مجری:
آیا تفهیم اتهام شده اید؟

محمود: همه چیز را سرّی نگه داشته اند.

مجری:
دفعه پیش که به Press TV آمدید و اوضاع خود را توضیح دادید، چه اتفاقی افتاد؟

محمود:
بسیاری در دنیا از جمله خانواده و اقوام من این برنامه را دیدند ولی تاثیری در نظر دولت انگلیس نداشت. خانواده مرا از انگلیس بیرون راندند ، درحالی که آنها تبعه انگلیس هستند. دولت پول آنها را گرفتند و آنها را به اردن فرستادند. اجازه هم ندادند که برای بدرقه آنها به فرودگاه بروم. گفتند که قانون اینطور می گوید. زن و بچه های من با گریه کشور را ترک کردند، ولی من نمی توانستم با آنها بروم زیرا مدارکی مانند پاسپورت ندارم.

دولت انگلیس زندگی مرا کاملا نابود کرده است. تمام خانه را بارها بازدید کردند. به بچه ها اجازه ندادند چیزی با خود ببرند. حتی پول آنها را گرفتند و گفتند که این 200 پوند نامشروع است. MI5 (ام آی 5 ، سازمان اطلاعات داخلی انگلیس) و اسکاتلند یارد، دائماً من و خانه مرا می گردند. خانواده من 2 شنبه گذشته کشور را ترک کرد، دیگر دلیلی برای زندگی کردن ندارم. نامه ای به براون (گوردن براون، نخست وزیر انگلیس) نوشته ام که اگر تا 2 هفته دیگر تکلیف مرا روشن نکنند، اقدام به خودکشی خواهم کرد.

مجری: آیا می توانید با خانواده خود در اردن تماس بگیرید؟

محمود:
می توانم با آنها تماس بگیرم ولی ضبط می شود. همیشه کابوس می بینم. همیشه برای تفتیش مرا برهنه می کنند. (گریه محمود به هنگام شرح وقایع). این کشور و بخصوص دولت بسیار نژاد پرست است. نمی توانم بخوابم یا غذا بخورم.

مجری:
وزارت کشور گفته که به تو مشاوره ارائه داده اند!

محمود:
آنها مرا به دکتر فرستاده اند ولی او فقط به من قرص می دهد. این که کمکی نمی کند.

مجری: پیام شما به جکی اسمیت در وزارت کشور چیست؟

محمود:
جکی اسمیت (وزیر کشور انگلیس) یک دروغگو است که هیچ مشکلی را حل نکرده است. این کشور آزاد نیست. حق رفتن به رسانه ها را ندارم. به BBC و ITV و کانال 4 مراجعه کرده ام ولی آنها حاضر نیستند که مصائب مرا پخش کنند. بسیاری در این کشور در رنج هستند و من یکی از آنها هستم. به فرندانم اجازه ندادند که ادامه تحصیل دهند. بلر (تونی بلر، نخست وزیر سابق انگلیس) به من قول داد که بتوانم کشور را ترک کنم ولی به وعده خود عمل نکرد.

مجری:
مردم چه کمکی می توانند بکنند؟

محمود:
مردم به سیاستمداران نامه بنویسند. از جمهوری اسلامی ایران و احمدی نژاد (رئیس جمهور ایران) می خواهم که مرا قبول کنند، پیش از آنکه خود را بکشم.

[ سه‌شنبه ۱٢ خرداد ۱۳۸۸ ] [ ٤:۱٦ ‎ق.ظ ] [ ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

موضوعات وب
 
صفحات اختصاصی
آرشيو مطالب
RSS Feed