dehgani.persianblog.ir
Mahmoud Dehgani روزنوشت های محمود دهقانی 
نويسندگان
لینک دوستان

 

این روزها جسته و گریخته به دلیل خطرات زمین لرزه، بحث بر سر انتقال پایتخت سیاسی ایران به نقطه دیگری بر سر زبان هاست. مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز انتقال پایتخت از تهران به نقطه ی دیگر کشور را به تصویب رسانده است. با آشنائی نگارنده این سطور  با معماری و شهر سازی و خطر زمین لرزه که  تهران را تهدید می کند، این تصمیم مجمع تشخیص مصلت نظام کاری بسیار سنجیده و عاقلانه  است.                          

   در دوران حاکمیت دودمان صفوی برایران، اولین پایتخت این دودمان تبریز بود. چون ارتش ترکان عثمانی و بویژه بایندری ها به زنان و دختران تبریز آنچنان تجاوز های بی رحمانه ای کردند که تاریخ از آن رویداد به تلخی یاد می کند،  شاه اسماعیل اول مصلحت بر آن دید که پایتخت را به جائی دیگر منتقل کند تا از تیر رس ترکان عثمانی ضد آذری به دور باشد. هر چند که عمر سی و هفت ساله شاه اسماعیل  به خود او این فرصت را نداد ، ولی فرزندش شاه طهماسب اول صفوی عزم را جزم و پایتخت ایران را از تبریز به قزوین انتقال داد. سیلابی مهیب و پس از آن کم آبی قزوین و مضاف بر همه در گیری ها و خصومت های شاهزادگان  درباری آذری و قزلباشان، بویژه قشقرق پری خان خانم دختر زیبای شاه طهماسب  در قزوین و خوراندن معجون و فلونیا به برادرش شاه اسماعیل دوم و حسن حلواچی،  شاه عباس اول را بر آن داشت تا پایتخت را اینبار از قزوین به اصفهان انتقال دهد و خود را از شر همه چیز نجات دهد.                                                    

در عصرانفورماتیک و الکترونیک ثابت شده است تهران نمی تواند پایتختی  مطمئن برای کشور هفتاد و پنج ملیونی ایران باشد که تا شانزده سال دیگر جمعیتش به بیش از صد ملیون نفر خواهد رسید. پایتخت بر روی کمربند زمین لرزه قرار دارد و این امکان هست که هر لحظه با زمین لرزه ای مهیب نه تنها ساکنان پایتخت، بلکه  دولت و پارلمان کشور نیز در زیر تلی از خاک مدفون شود. با این حادثه کشور در هرج و مرجی وحشتناک فرو می  رود. با پیش بینی این حادثه هولناک ، اگر  پایتخت از تهران به پاسارگاد منتقل شود کاری عاقلانه و مدبرانه است. نباید از این مهم غافل بود که پایتخت در هر کجا که باشد، دولت سایه نیز برای کشوری که بر روی کمربند زمین لرزه قرار دارد نیازی همیشگی خواهد بود.اگر پاسارگاد به عنوان پایتخت جدید ایران در سال هزار و چهارصد و چهار با سابقه ی تاریخی ای که دارد انتخاب شود ، با دور بودن از خطرات زمین لرزه، می تواند پایتخت منحصر بفرد ایرانی باشد که تاریخ آن زبانزد خاص و عام در جهان است. ستون های کاخ پاسارگاد پس از دو و نیم هزاره هنوز قسمتی از ان پا بر جاست و نام آن درمتون تاریخی جهان نیز ثبت است. آرامگاه کورش بزرگ بنیانگذار حقوق بشر نیز در آنجاست و سران کشورهائی از جمله ایالات متحده امریکا، فرانسه و انگلیس که خود را طرفدار حقوق بشر اعلام می کنند، می توانند در دیدارهای خود از ایران، بر سر آرامگاه مردی که حقوق انسان را در بیش از بیست و پنج قرن پیش پاس داشته است ادای احترام کنند. البته سیاستمداران و مسئولان ایرانی امروز هم خود می بایست به فلسفه حقوق بشر ایمان داشته باشد   

          

 

[ پنجشنبه ۱٤ آبان ۱۳۸۸ ] [ ۳:۳٤ ‎ق.ظ ] [ ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

موضوعات وب
 
صفحات اختصاصی
آرشيو مطالب
RSS Feed