dehgani.persianblog.ir
Mahmoud Dehgani روزنوشت های محمود دهقانی 
نويسندگان
لینک دوستان

تراژدی جزیره کریستمس

دکتر محمود دهقانی

این روزها که مصادف با زاد روز عیسای مسیح است لنج زهوار در رفته ای از اندونزی عده ی زیادی مسافر ایرانی و افغانی و عراقی را به قصد پیدا کردن اقامت و پناهندگی در استرالیا، با پشت سر گذاشتن فاصله ای بسیار دور و دراز، به نزدیکی جزیره کریستمس در آب های استرالیا آورده که با برخورد با صخره و طوفان ، عده بسیاری از سرنشینان لنج جان خود را از دست داده اند. در میان جان باختگان تعدادی زن و کودک نیز بوده اند که مرگ آن ها عمیقا به دلسوزی اجتماعی در این مورد دامن زده است. در رابطه با این تراژدی پرسش های گوناگونی را سازمان های طرفدار حقوق بشر مطرح کرده اند. هرچند نخست وزیر استرالیا خانم "جولیا گیلارد" عمیقا در غم قربانیان حادثه با بازماندگان همدردی کرده است ولی رسانه ها پرسش ها و تحلیل های بسیاری مطرح و از همین رو بستگان عراقی جان باختگان نیز از سهل انگاری نیروهای گشت دریائی استرالیا در نجات عزیزان خود شکوه می کنند. این تراژدی هنگامی به وقوع پیوسته که  سفید پوستان مسیحی استرالیا مثل همه ی مسیحیان جهان در تدارک جشن و شادی و چراغانی خانه ها و میادین شهر ها و روستاهای خود هستند. من نیز که بر حسب اتفاق تاریخ تولدم با میلاد مسیح گره خورده و هم زمان است هر سال در خلوت با خودم از این که یک سال بر عمر تلخ تر از زهرم افزوده شده غم و حسرت می خورم. با وصف آن حسابی به زندگی چسبیده و  مثل یک یابوی پیر، به قول خیام این ره دور را ادامه می دهم.                                                                                                                      در کشور استرالیا که بومی های سیاه پوست "ابوریجینال" یعنی صاحبان اصلی آن اصلا مسیحی نبوده و نیستند، زاد روز مسیح از طرف پیروان سفید اروپائی تبار در این کشور ، حسابی جشن گرفته می شود و پاپ رهبر کاتولیک های جهان و رهبران پروتستان ها نیز همیشه به این کشور سفر کرده و زوار از راه های دور و دراز برای دیدار با پاپ اعظم در هر سفر که به استرالیا می آید با ویزا و بدون هیچ گونه ممانعت از راه هوائی هجوم می آورند. روحانیان جامعه مسلمان و ادیان مختلف از خاور میانه و کشورهای دیگر نیز به اینجا می آیند و همه مذاهب در استرالیا درست مثل کشور هند با برپائی مراسم و نیایش در سایه ی دمکراسی به زندگی و فرهنگ خود ادامه می دهند.                     
 امسال که من تقریبا تازه از سفری دور و دراز برگشته و با دیدار با خانواده در ایران خستگی از خود دور کرده ام در نظر داشتم مطلبی در مورد جشن میلاد مسیح (کریستمس) و جشن های فرهنگی و مذهبی دیگر مهاجران در استرالیا بنویسم ولی از آنجا که محرم مصادف با روزهای کریستمس بود نوشتن در این مورد را به فرصتی دیگر سپردم. مضاف بر محرم تراژدی غم انگیزی در جزیره ای با نام همین کریستمس در استرالیا جامعه عراقی و افغانی و ایرانی را در غم فرو برده و این سه قوم را به  شدت عزادار کرده است.                                                   
گزارشاتی که این روزها در مورد این تراژدی در رسانه ها انعکاس پیدا کرده و بر سر زبان مردم است هم از نظر سیاسی و هم از نظر انسانی فکر خیلی ها را به خود مشغول کرده است. در این مورد بهتر است هر چند مختصر یاد آور شوم که سال هاست که مثل همه جای جهان در اندونزی نیز عده ای با جابجائی غیر قانونی مهاجران، دست به فراهم آوردن ثروت می زنند. در میان این عده دلالانی از عراق، ایران و افغانستان نیز به این کار مشغولند. این عده که در کشورهای دیگر از جمله ایران و امارات بویژه در دبی واسطه داشته و با دریافت پول قابل ملاحظه ، کسانی  که قصد خروج دارند را به اندونزی و از آنجا به استرالیا می فرستند. این دلالان برای انباشت پول بیشتر از پرداخت پول به لنج های محکم خودداری و از پرداخت پول کم به صاحبان لنج های فرسوده ماهیگیری برای رد گم کردن استفاده می کنند. جا دارد جوانانی که در ایران بوسیله دلالان دست به این سفرهای پر مخاطره می زنند بیم موج و گرداب های سر راه خود را نیز به خاطر بیاورند. از سوی دیگر در رابطه با این سفرهای پر مخاطره و پرخرج انگیزه های فراوانی را می شود بر شمرد. جنگ امریکا و هم پیمانان اروپائی اش در منطقه خاورمیانه بویژه در افغانستان و عراق و ریختن بمب بر سر آن ملت ها بوسیله هواپیماهای با سرنشین و بدون سرنشیڹ زندگی را در کام مردم آن کشورها تلخ کرده است. از این رو خیل عظیمی از مردم  خاور میانه به آمدن به استرالیا و نقاط دیگر جهان ترغیب شده  و دست به ریسک های پر مخاطره می زنند. عده ای که با قوانین دست و پا گیر نمی توانند به سهولت وارد استرالیا شوند از طریق دلالانی که در اندونزی هستند و اکثرا خاورمیانه ای اند دل به دریا زده و با زن و کودکان خود با لنج های کهنه و کوچک زهوار در رفته، برای زندگی ی بهتر از سرزمین های جنگ زده  و اشغال شده اشان ، رو به سوی استرالیا می گذارند که در چند نوبت عده ی بی شماری از آن ها جان خود را از دست داده اند. در دوره ی حکومت لیبرال ها در استرالیا و نخست وزیری آقای "جان هوارد" کودکان و زنان و مردان عراقی و افغانی بی شماری در آب های استرالیا غرق شدند. قصه تلخ کاپیتان غیر استرالیائی که با کشتی  جان مسافران را در اقیانوس نجات داد و مورد غضب قرار گرفت تا مدت ها ورد زبان رسانه های استرالیا و جهان بود.               
در میان مهاجران غیر قانونی ای که دلالان به استرالیا می فرستند در چند نوبت و دقیقا پس از انتخابات ، عده ی قابل ملاحظه ای از ایرانیان نیز مشاهده شده اند. در تراژدی کنونی در میان سی نفر مسافر ی که جان خود را از دست داده اند یک سوم آن ها ایرانی بوده اند. باید در نظر داشت که حدود سی نفر دیگر نیز هنوز اجسادشان پیدا نشده تا تعداد ایرانیان بطور دقیق اعلام شود.قبل از اشاره به مسایل سیاسی در این مورد بهتر است از زادگاه خود آغاز کنم که آیا بهتر نیست با دوری از تنگ نظری و فراهم آوردن کار برای جوانان و فضای باز مانع از خروج دردآور جوانان از کشور شوند؟ آیا زمان آن فرا نرسیده است تا همدوش با استرالیا، ایران و اندونزی و دیگر کشورهای منطقه راه هائی بیابند تا بازار غیر قانونی مهاجرت جای خود را به راه های درخواست قانونی مهاجرت بدهد؟ آیا سیاستمداران استرالیائی خود را به خواب نزده اند که بدانند دلیل هجوم مردم خاورمیانه به استرالیا جنگ خانمان سوز است و برای جلوگیری از کوچ آن ها جنگ و اشغال کشورشان را نکوهش کنند؟ به  قول برخی از نویسندگان استرالیائی در غرق شدن لنج در جزیره کریستمس یعنی در آب های استرالیا که زیر نظر نیروهای گشت دریائی استرالیاست و هیچ کس در قدرت تکنولوژی این نیرو و احاطه بر آب ها شکی ندارد، این سیاست مداران هستند که می بایست پاسخ بگویند. در رسانه ها در استرالیا پرسش های بی شماری می شود و مسئولان را زیر سوال برده اند. آیا در ایران نیز کسی از خود پرسشی کرده است که چرا زن و کودک و جوان ایرانی هزاران کیلومتر دور از ایران باید طعمه نهنگان اقیانوس شوند؟
   

برگرفته از : هفته نامه نسیم جنوب بوشهر  http://www.nasimjonoub.com/articles/article.asp?id=12840                                                                                   

[ دوشنبه ٢٩ آذر ۱۳۸٩ ] [ ٢:٤٤ ‎ق.ظ ] [ ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

موضوعات وب
 
صفحات اختصاصی
آرشيو مطالب
RSS Feed