dehgani.persianblog.ir
Mahmoud Dehgani روزنوشت های محمود دهقانی 
نويسندگان
لینک دوستان

مطالب زير  از ماهنامه Focus چاپ لندن  است که آقای فرشيد اکبريان آذرترجمه کرده و در ماهنامه روزگار نو شماره ی ۲۱۴ دفتر دهم- سال هيجدهم آذر ۱۳۷۸ به سردبيری روانشاد اسمعيل پوروالی در فرانسه  به چاپ رسيده است. بر اين تصميمم تا در مواقعی که بشدت درگيربوده  و فرصت نوشتن و يا ترجمه  را نداشته باشم از آنها در اين وبلاگ برای آگاهی عموم استفاده کنم. محمود دهقانی

* بزرگترين زير دريائی جهان ( تيفون)Typhoon نام دارد. اين زير دريائی روسی با ۱۷۱ متر طول و ۲۱ هزار تن وزن تا حال رقيبی پيدا نکرده است.

* اگر مردها نيز دارای نوک پستان هستند بدين جهت است که همه جنين ها در آغاز شکل زنانه دارند و پس از گذشت چندی از عمر جنين مذکر رفته رفته هورمون های مردانه او ساخته می شوند ولی نوک سينه از بين نمی رود و باقی می ماند چون از پيش شکل گرفته است.

* کهکشان راه شيری با سرعت ۸۰۰ هزار کيلو متر در ساعت بدور خود می چرخد.

* با اينکه قطر خورشيد ۴/۱ مليون کيلومتر است اين کره نورانی يکی از کوچک ترين ستاره های کهکشان به حساب می آيد.

* قد آدم ها صبح ها ۱۶ ميلی متر درازتر می نمايد تا شبها.

* پس از حرارت دادن سبزيجات مقاديری از ويتامين ها از بين می روند ولی در عوض سبزيجاتی که با حرارت پخته می شوند راحت تر توسط روده ها جذب می گردد و نقش موثری در مبارزه با سرطان دارند.

* همخوابگی که از يک تا دو بار در هفته تجاوز نکند قدرت دفاعی بدن را افزايش می دهد و شمار ( پادتن) های بدن را فراوان می سازد.

* غضروف کوسه موجب جلوگيری از بروز سرطان می شود.

* به احتمال قريب بعضی تا سال ۲۰۳۰ همه ی صد هزار ژن گوناگون انسان شناخته خواهد شد که يکی از آنها ژنی است که عامل پيری است.

* کارخانه ی قطار سازی ژاپن قطار های تازه ای را به بازار عرضه کرده است که سرعت آن ۳۵۰ کيلومتر در ساعت است. اين قطار ها که شينکاسن Shinkansen نام دارد از هر جهت بی سر و صدا ست و از اين جهت موجبات رضايت مسافران را فراهم می آورد.

[ سه‌شنبه ۱۱ اسفند ۱۳۸۳ ] [ ۳:٤۸ ‎ق.ظ ] [ ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

موضوعات وب
 
صفحات اختصاصی
آرشيو مطالب
RSS Feed