قصه پر غصه مرگ آهوان جزیره خارگ

 

قصه پر غصه مرگ آهوان جزیره خارگ

پاسخ اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر به مقاله ی  اینجانب "آهوان جزیره خارگ را دریابید " در هفته نامه نسیم جنوب  شماره 524، در واقع اعترافی بر این واقعیت تلخ محیط زیستی است که آهوان جزیره خارگ در خلیج فارس رو به انقراض بوده و تائیدی تلخ تر از زهر بر بی تفاوتی مسئولان اموری است که معلوم نیست با وجود آنان چرا تعداد 1005 راس آهو با یک بیماری واگیر در جزیره ای  که بر روی طلای سیاه نشسته و میلیون ها بشکه نفت به جهان صادر می کند، به  160 راس تقلیل یافته است.

این بیماری پوستی مورد ادعای محیط زیست که اعلام می دارند: «اکیپ های دامپزشکی متعدد اعزام شده و سریعا به اوضاع رسیدگی و از شیوع بیماری جلوگیری شده است»،  خود یک محاسبه ی  غیر صمیمی است. چرا که اگر بنا به گفته آن اداره، سریعا از شیوع بیماری جلوگیری شده است، پس چرا تعداد نود درصد آهوان از کف رفته اند. پرسش این است که چه کسانی می بایست در هجوم هولناک این فاجعه ی محیط زیستی، بانگ بر می آوردند. شما در کجای جهان دیده اید که با وقوع چنین حادثه ای، اداره کل  محیط زیست  آخرین  گزارش گر حادثه باشد. چرا دست و زبان  محیط زیست باید آنقدر بسته  باشد که قصه نویسان  را به نوشتن قصه های  عینی و دردآور مرگ آهوان وادارند.

در دهکده ی جهانی نمی شود سوار شتر شد و دولا دولا راه پیمود. همه ی ایرانیان در هر نقطه ی جهان میهن خود را دوست می دارند و میهن دوستی و یا به قول اعراب: حب الوطن من الایمان، «قصه و حدیث» امروز نیست. واقعیت تلخ محیط زیستی در جزیره خارگ و مرگ انبوه آهوان نه تنها دل مردم استان بوشهر بلکه دل مردم سراسر ایران و جهان را به درد خواهد آورد. 

در پاسخ  به مطلب دیگر مورد اشاره آن اداره کل باید عرض شود  نگارنده این سطور محیط بانان را با تبعیدیان اشتباه نگرفته است. آری صحبت از تبعیدیان است. از شمع هائی که در رژیم گذشته قطره قطره مردند تا شب جمع را به سحر آوردند. از اساتید دانشگاهی، از پزشکان، از مهندسان تبعیدی به جزیره ی خارگ. صحبت از تبعیدیانی است که پس از سقوط حکومت ملی دکتر محمد مصدق و تاسیس کنسرسیوم غارت گر نفت به آن جزیره تبعید شدند. صحبت از گروه های مشهور به چهار آبان است. به ملی گراها، به توده ای ها، به آقایان حاج مانیان، شمشیری و محمد شمس. صحبت از عماد سالک وکیل پایه یک دادگستری است، به دکتر عقیلی استاد ممتاز دانشگاه، مهندس درویش، جهانگیر افکاری، خطیب شهیدی، ابوالفضل سعادت قلی، قربانعلی سیاسی، حبیب الله رازی، حسین برگ نیل و علی فرامرزی و دیگر تبعیدیانی که در بالندگی فرهنگ  خارگ تا ابد نام نیک اشان بر کاکل تاریخ این جزیره در خلیج فارس خواهد درخشید. صحبت از کتاب تاریخی قیام افسران خراسان و حماسه خارگ است . از خاطرات علی اصغر احسانی که اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر به آسانی می تواند برای شفافیت از نشر علمی در خیابان انقلاب بین خیابان فخر رازی و دانشگاه  شماره ی 1358 تهران تهیه و  حماسه خارگ را در  صفحات 331 تا 475 آن مطالعه بفرمایند. بنا به روایات و اسناد تاریخی یاد شده در جزیره خارگ تعداد 2000 اصله درخت لیل وجود داشته است که در حال حاضر می بایست تعداد آنها به چند برابر افزایش یافته باشد. حال که با مرگ هزاران آهو اداره کل محیط زیست لب به سخن گشوده است، بفرمائید تعداد لیل های جزیره چند اصله است. از دیگر درختان جزیره خارگ از جمله سدر (کنار) ، نخل، سپستان و گز چند اصله باقیمانده است.

اما در مورد کشتن و کباب گوشت آهوان،  نظر اداره کل را به اظهار نظر خوانندگان این مقاله در پنجره  وبلاگ شخصی خود و پنجره نظرات هفته نامه " نسیم جنوب "جلب می کنم. اگر لغزشی در انعکاس این نظرات هم دیده شود باز مسئول عمده، اداره کل محیط زیست بوده که در نشریات استان به ذکر واقعیت های محیط زیستی نپرداخته تا مردم استان را در این امور آگاه نمایند. در عصر الکترونیک چرا نباید اداره کل به جواب مقالات و گفته ها بپردازد؟ چرا با این کار «آهوان جانشان در امان نخواهد بود»؟ اینجا صحبت از «تخریب» نیست. شکی نیست که محیط زیست استان می بایست از طرف مردم استان و با کمک مالی و رسانه ای  دولت پشتیبانی شود. شکی نیست عزیزان محیط زیست در تلاشند و علوفه به این حیوانات می رسانند، ولی پرسش این است که آن اداره کل چند بار مشکلات خود را در نشریات استان با مردم در میان گذاشته است؟ همانگونه که آن اداره اعلام کرده اند، محیط زیست مقوله ای است بین المللی،  ولی تا چه اندازه محیط زیست کشور ما خود را با قوانین بین المللی تطبیق داده است پرسشی است که باز هم نیاز به شرح بیشتری از سوی ان اداره در نشریات استان ، کشور و حتا جهان دارد. وقتی کشاورزان استرالیائی از دست اسب های وحشی به ستوه آمدند و اقدام به کشتار اسب های وحشی نمودند، اولین کسی که بانگ اعتراض سر داد ملکه الیزابت دوم از انگلستان  بود که  به دولت استرالیا اعتراض نمود.  وقتی  پرندگانی از جمله بلبل  از خاور میانه به استرالیا آورد ه شد  و بلبل ها این مهمانان خاورمیانه ای به جان میوه های باغداران افتادند، دولت استرالیا در صدد برآمد عذر این مهمانان خاورمیانه ای را بخواهد. محیط زیست و مردم آنچنان به جان دولت افتادند و اعتراض نمودند که دولت تنها چاره ی منحصر بفرد را تغییر و انتقال محل سکونت بلبل ها به شهرها و دور از باغات دانست.

محیط زیست در ایران دست به چه موردی از این نوع در کشور زده است؟ وقتی کشتی «پرستیج» حامل میلیون ها لیتر نفت در سواحل اسپانیا تصادف کرد و با پخش نفت خام  در دریا، قوها و دیگر پرندگان ساحل با مرگ دست و پنجه نرم می کردند، هزاران نفر از مرد و زن اسپانیائی و از خرد و درشت به پشتیبانی از اداره کل محیط زیست اسپانیا شتافتند. دانش آموزان پسر و دختر رفتند و با آموزش قبلی اداره کل محیط زیست اسپانیا، پرندگان را با آب شستند و جان هزاران پرنده را از مرگ نجات دادند. روی گردانی مردم از راست گرایان بر اریکه قدرت در اسپانیا و در هنگام آن حادثه محیط زیستی، درس تاریخی شگفتی به آنان داد و آن حاصل همیاری بین عقلای محیط زیست آن کشور با مردم  بود.

آیا اداره کل محیط زیست استان ساحلی بوشهر در جزیره خارگ و در کنار برکه های نفت و محل بارگیری کشتی های غول پیکر، خود را برای مقابله با چنان  واقعه هائی آماده کرده است؟ آیا در نشریات استان، تلویزیون ، رادیو و مدارس به مردم و دانش آموزان  آموزش داده اند؟ عقلای اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر آیا توانسته اند به هر نحوی که شده  مردم استان را با خود یک دل و همراه کنند تا با فشار مردم، دولت را وادار سازند با کمک مالی و استخدام بیشتر افراد دلسوز، آن اداره کل را برای روز مبادا یاری کنند؟

در همین امروز و در لحظه نوشتن این مطلب فاجعه دیگری در دانمارک بوقوع پیوسته است. مردم سراسر جهان جهت کشتار بی رحمانه نهنگ ها به دولت دانمارک معترض شده اند. سازمان محیط زیست دانمارک با فرستادن عکس از دریا و آب های پرخون سواحل دانمارک، از مردم جهان برای توقف این جنایت کمک خواسته اند. مردم از سراسر جهان  با شعارهای شرم بر حکومت دانمارک، از سردمداران آن کشور می خواهند تا به قتل عام نهنگان پایان دهند. نگارنده این سطور پیش از فرستادن این مطلب به نسیم جنوب نامه ای با شعار ننگ و نفرت بر دولت دانمارک پست کرده ام. مردم استرالیا و نیوزیلند در اقیانوسیه روزانه هزاران کارت پستال اعتراضی به ژاپن برای  قتل و صید بی رویه نهنگان می فرستند. 

درپایان وظیفه خود می دانم از اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر جهت پاسخ به انعکاس مقاله «آهوان جزیره خارگ را دریابید»، سپاسگزاری  کرده  و امیدواریم بتوانیم در آینده شاهد انعکاس و رهنمودهای بیشتر مسایل محیط زیستی استان، از طرف اداره  کل با مردم استان، در نشریات بوشهر باشیم.

 

 

 

هفته نامه سیاسی، فرهنگی، اقتصادی، ورزشی
صاحب امتیاز: دکتر امیر خلف پور
مدیرمسوول و سردبیر: یونس قیصی زاده
نشانی: بوشهر – میدان قدس – کوچه جانبازان – دفتر هفته نامه نسیم جنوب
تلفن: 2525900
فکس و پیامگیر: 2528151+98 771
صندوق پستی : 1199
پست الکترونیک: info@nasimjonoub.com

/ 39 نظر / 62 بازدید
نمایش نظرات قبلی
محمود دهقانی

دوستان جدیدا از پرشن بلاگ پاسورد من برای من ایمیل شده که من در خواست آنرا نکرده بودم. نظری هم به جای من در این پنجره نوشته شده بود که آنرا پاک کردم. در مورد کفش و بوش بود چون من ان را ننوشته بودم پاک شد.

عبدالرضا میگلی نژاد

سلام از راهنمایی تون ممنونم یه وقتایی یه چیزایی مینویسم البته اگه بشه اسمش رو نوشته گذاشت هفته نامه صدای بوشهر مقالات شما را هم در نسیم جنوب کما بیش دیده و مطالعه کرده ام موفق باشید

مهرداد رودباری(اهل خارگ)

سلام شما را نمی شناسم ولی از راه بسیار دور روی گلتان را میبوسم جوابیه بسیار منطقی و به حق شما را در نسیم جنوب خواندم ممنونم خدا نگهدار

دهاتی

آهای!!!!!! منم هستم! منم به جمع وبلاگیهای منطقه اومدم امیدوارم تحویلم بگیرید!!!!! از همین حالا من را بلینک که دیگه نوبتتون نمیشه.[نیشخند] از این به بعد با شعرهای محلی،خبرهای روز ، مطالب جالب منطقه و از همه مهمتر عکسهای جالب از شهر و روستای شما یا شاید خود شما در خدمت هستیم!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

پارسا

اما متاسفانه شیرازی ها کمترین اهمیتی برای این آثار قایل نیستن...بعد از چاپ این گزارش هم جز بد و بیراه های سازمان میراث فرهنگی چیزی عایدم نشد...

فرزان اسدی( ابوحنانه)

سلام وبلاگ ابوحنانه : با مطلبی در خصوص مرگ ... با عنوان : او هم رفت - خدایش بیامرزد!!! به روزشد. بدرود. http://abushahr.blogfa.com/

دهاتی

سلام مرسی عزیزم منم وب زیبای شما را لینک کردم[گل][گل][گل][گل][تایید] [خداحافظ]

پارسا

سلام لطف دارید راستی شما کدوم کشور زندگی می کنید؟

پارسا

سلام لطف دارید راستی شما کدوم کشور زندگی می کنید؟

ایکاریوس

ایکاریوس به روز شد استاد. منتظر حضورتان