شهر سيدنی و دامنه ی اعتراضات بر عليه بوش

اجلاس "اپک" که  روزهای هشتم و نهم سپتامبر  در سیدنی استرالیا برگزار می شود جنب و جوش بی سابقه ای را در این کشور بوجود آورده است.  جمع قابل ملاحظه ای از مردم استرالیا از هم اکنون تصمیم دارند راهپیمائی اعتراض آمیز خود را بر علیه آقای  جرج بوش رئیس جمهور امریکا برای جنگ عراق و بالا رفتن گرمای زمین که امریکا بیشترین سهم را دربالا بردن گازهای  گلخانه ای و گرمایش زمین دارد برگزار کنند. دامنه اعتراضات به صورتی جدی دولت لیبرال آقای " جان هوارد" را که مدت یازده سال بر اریکه قدرت سوار است و با برنامه های اقتصادی خود دره ی عمیقی میان تهیدستان و ثروتمندان این کشور بوجود آورده را نگران کرده است. در رسانه ها اعلام شده است همزمان با سفرآقای بوش به استرالیا جمعی از مجرمان زندانی را به مرخصی خواهند فرستاد تا جای عمده ای برای راهپیمایان معترض به ورود آقای جرج بوش در زندان ها باز  شود.  فعالان محیط زیست و جوانان رادیکال ضد جنگ از هم اکنون به ورود به مرکز شهر سیدنی ممنوع شده اند که این خود اعتراضات مردم استرالیا را به قوانینی که بی سابقه بوده بلند کرده است. بیش از پنج هزار تن از نیروهای پلیس کشور در شهر سیدنی به گشت زنی پرداخته و هزاران تن دیگر با لباس های شخصی در میان تظاهر کنندگان خواهند رفت. نیروهای قابل ملاحظه ای نیز از دیگر شهرها به سیدنی آورده شده اند. مضاف بر این جت های فانتوم هیجده و چندین فروند بالگرد آسمان شهر را خواهند پوشاند. ماشین های آب گرم پاش مجهز که بتازگی هر یک به قیمت هفتصد هزار دلار خریداری شده اند نیز به کار گرفته خواهد شد.

بندر سیدنی از آن جهت که در چمبره ی آب قرار گرفته است زیر چتر حفاظتی کشتی مین روب بوده تا تهدید های تروریستی را خنثی کنند و  به این منظور قایق های تندروغواصان نیروی دریائی در گوشه و کنار آبراهای شهر پهلو گرفته اند. نه تنها تا فواصلی ورود ماشین ها به پارکینگ های شهر ممنوع شده اند بلکه شبکه  قطارهای شهری "مترو" نیز تعطیل خواهند بود. از طرف دیگر رسانه ها با مصاحبه با گروه های سیاسی سعی دارند از خشونت های احتمالی جلوگیری کنند. احزاب چپ که سابقه ای به بیش از یک قرن در استرالیا دارند نیز در راهپیمائی اعتراض آمیز به ورود آقای بوش به استرالیا شرکت خواهند کرد. جوانان رادیکال که تجربیات قبلی نشان داده است در کار اعتراضات خشونت آمیز بشدت با تجربه هستند نیز خود را برای مصاف آماده می کنند و با شعار های تند به ورود آقای بوش اعتراض دارند.

رئیس جمهور امریکا آقای جرج بوش قبل از ورود به سیدنی از اینکه حضورش در سیدنی مخل آرامش شهر خواهد شد پیشاپیش از مردم شهر سیدنی عذر خواهی کرده است. گفتنی است که همکاری آقای "جان هوارد" با آقایان جرج بوش و تونی بلر در جنگ عراق ملت صلح دوست استرالیا را به خشم آورد. بطوری که در یک راهپیمائی که در تاریخ استرالیا بی سابقه بود نزدیک به یک میلیون نفر در شهر سیدنی قبل از شروع جنگ با عراق به عنوان اعتراض به این جنگ خانمان سوز در مرکز شهر تجمع کردند.

واقعیت غیر قابل انکاری که لازم به بیان است اینکه حزب لیبرال تا پیش از آغاز جنگ عراق از پشتیبانی  خوبی از جانب مردم استرالیا برخوردار بود. این حزب با وجود افرادی مثل آقای "مالکام فریزر" از نخست وزیران پیشین استرالیا سابقه ی خوبی دارد. ولی با رهبری آقای "جان هوارد" با تغییرات در شیوه عوارض (تکس) که عمده فشارها بر سالمندان و قشر زحمتکش بود و همچنین تغییر نظام بهداشتی کشور که فشار را بر مردم عادی  چندین برابر کرده است باعث سرخوردگی ملت از این حزب  و روی آوری به طرف حزب کارگر و حزب سبز ها شده است.

طرفداران حزب لیبرال که از موقعیت مذهبی در کشور به خوبی آگاهند در یک تبلیغ سیاسی بر علیه آقای " کی ون راد" رهبر حزب کارگر  اعلام کردند که رهبر حزب کارگر در سفر به امریکا در چهار سال پیش و آنهم در زمانی که رهبر حزب نبود به بزم رقصی (البته آنچنانی)  رفته و تا نیمه های شب در آنجا مست به تماشا نشسته است . این تبلیغ به این امید عنوان شد تا کلیساها را از پشتیبانی از حزب کارگر منصرف کنند. در پاسخ به حزب لیبرال نه تنها همسر آقای "کی ون راد" آمد و از شوهرش دفاع کرد بلکه " آقای "باب براون"  رهبر حزب سبز در تلویزیون با اشاره به تبلیغ حزب لیبرال بر علیه دیگر احزاب  اعلام کرد ورود به شادی و رقص  نباید جرم محسوب شود. بزرگترین جرم بشری ورود به جنگ و کشتار مردم بی گناه در عراق است. طرفداران حزب لیبرال باز هم برای انصراف کلیسا ها از پشتیبانی حزب کارگر تبلیغ کردند که خانم "گیلارد" سیاستمدار خوش سیما و عضو حزب کارگر که در کنار رهبر حزب  آقای "کی ون راد" است تا کنون شوهر نکرده و فرزند ندارد. این تبلیغ به دو جهت  عنوان شد تا موقعیت  خانم "گیلارد" را زیر سوال ببرد. نخست اینکه زن شوهر نکرده و بدون فرزند در کارهای مملکتی نمی تواند احساس مسئولیت کند و دیگر اینکه  وضعیت جنسی این سیاستمدار را زیر سوال بردند تا مانع محبوبیتش شوند.  اینبار نیز این تبلیغ ناخواسته  کبوتر با کبوتر باز با بازهای استرالیا را که تعداشان نیز کم نیست مستعد برای پشتیبانی از خانم "گیلارد" کرد و تا حدودی محبوبیتی نیز کسب کرد و آب پاکی روی دست لیبرال ها ریخت.

با کارنامه ی خشونتی که رهبر حزب لیبرال  در پشتیبانی از آقای بوش و جنگ در عراق از خود نشان داد می توان از هم اکنون پیش بینی کرد که نخست وزیر لیبرال  کنونی استرالیا  آقای " جان هوارد" زنگ آخر دولتش به صدا درآمده است و در رای گیری آینده که  وقت زیادی از آن باقی نمانده است بلاجبار می بایست سکان را بدست حزب کارگر به رهبری آقای " کی ون راد" رقیب خود بسپارد که در حال حاضر کرسی همه ی استان های کشور را استاندارانی ازاین حزب بدست آورده اند.

استرالیائی ها بیش از دیگر کشورهای انگلیسی زبان به فرهنگ و خلق و خوی انگلیسی ها نزدیکند و از شواهد امر در نظر دارند با یک درجه تندتر به آقای "جان هوارد" در استرالیا درسی بدهند که انگلیسی ها در انگلیس به آقای تونی بلر داده اند.

/ 5 نظر / 6 بازدید
لیست وبلاگهای ایرانیان جهان

هموطن گرامی. لینک وبلاگ شما به **لیست وبلاگهای فارسی ایرانیان جهان** در قسمت عمومی وکشور محل سکونت اضافه شد. کنترل مضاعف شما هر خطای احتمالی را در نام و کشور محل سکونت از بین میبرد. دادن لینک اختیاری است ولی شما را دعوت میکنم که از تسهیلات خاص حمایت کنندگان استفاده نمائید. با آرزوی شادی و موفقیت.

زيتا

سلام رفيق قديمی.حالتون چطوره. تغييرات خوبست،حالا چند وقتی هم حزب کارگر حکومت کند و ليبرال ها ايراد بگيرند.اينجا هم همينطور شد و آقای ازنار رفت و زاپاترو آمد،اما خطوط کلی سياست همان هست،اون از غربی ها جهانخوار حمايت ميکرد و اين از آدمکشان شرقی حمايت ميکند.سياست همين است،درست مثل آب که خيس هست،سياست هم بی رحم هست.

نسرين

(آقای نگاهی با درود چکیده گزارشات کوتاه من در مورد آقای جرج بوش به سایت شما فرستاده شد که پاک شده اند. بنده مسئول نوشته هایم که حقیقی و بدون دروغپردازی های رایج روزنامه نگاری است می باشم. خیلی متاسفم از اینکه شما تاب تحمل آن گزارش کوتاه در مورد آقای بوش را نداشتید. با شما بدرود می گویم). محمودی این کومنتتو در یه سایت دیدم. انگار ناراحتی. اینا همه شون سر شون به یه جائی بنده بابا. از من آذری بپرس که اینا را بهتر از تو می شناسم.

ستون

از لطف شما ممنونيم. از تلفن هم ممنونيم

رهگذر

با سلام و ممنون از گزارش