چاپ دومین رمان شمس لنگرودی ممنوع شد

دومین رمان شمس لنگرودی ممنوع الچاپ شد

منبع: هم میهن

«چه کسی شکست خوردگان را دوست دارد»، دومین رمان شمس لنگرودی است که از طرف وزارت ارشاد ممنوع الچاپ اعلام شد. شمس لنگرودی، شاعر، نویسنده و محقق ادبیات معاصر، با اعلام این خبر از وضعیت کنونی مجوزهای چاپ انتقاد کرد و گفت: این رمان طی ده سال نوشته شده و حدود دو سال پیش برای گرفتن مجوز به اداره کتاب سپرده شد که پس از چهار بار بررسی این کتاب ممنوع الچاپ شد. نویسنده کتاب چهار جلدی «تاریخ تحلیلی شعر نو» در ادامه افزود: این در حالی است که به گفته ی وزیر ارشاد حداکثر انتظار مجوز در این وزارتخانه بیش از دو هفته نیست. 

شاعر «باغبان جهنم» با انتقاد از عملکرد این وزارتخانه در حوزه نشر گفت: نکته قابل توجه و عجیب در این وزارتخانه این است که برای هیچکدام از عملکردهای شان اعم از ممنوع الچاپ یا اصلاحات و... هیچ توضیحی به مولف و ناشر نمی دهند. نویسنده رمان «رژه برخاک پوک» افزود: علت امر این است که هیچکدام از کسانی که کتاب های نویسندگان ما را بررسی می کنند صلاحیت این کار را ندارند و بیشترِ اعمال نظرها در این حوزه سلیقه ای است.

به تازگی گزیده اشعار شمس لنگرودی با نام «هیچ کس از فردایش با من سخن نگفت» با انتخاب و مقدمه آزاده کاظمی توسط انتشارات نگاه منتشر شده است، او درباره مجوز گرفتن این کتاب گفت: این کتاب نیز چندین بار در طی دوسال، اصلاحات خورد و با حذف شعرهایی که پیش از این در کتاب های قبل چاپ شده بودند به نمایشگاه کتاب رسید.

مجموعه اشعار شمس لنگرودی توسط انتشارات نگاه منتشر شده که با استقبال خوبی همراه بوده است. او کتاب شعر تازه ای نیز با نام « لبخوانی های قزل آلای من» آماده انتشار دارد که چاپ آن را منوط به روشن تر شدن فضای حاکم بر صدور مجوزها می داند.

www.shamselangeroodi.blogfa.com

/ 4 نظر / 66 بازدید
پیمان

سلام عمو جان به خاطر غیبتم عذر می خوام از مطالبی که واسم ایمیل کردید سپاسگزارم. بسیار ارزنده بود. پیروز باشید[گل]

نسرین

این عکس آقای لنگرودی در سیدنی گرفته شده مگر نه؟

شبانكاره

درود متاسفانه اينگونه ممنوع الچاپ اعلام كردن و اينگونه مميزي شدن آثار تازه گي ندارد به خصوص در دولت نهم... چندي پيش كه در تهران بودم. در برنامه يي شركت جستم كه به بهانه ي بررسي شعر معاصر ايران در رسانه هاي جديد برگزار شده بود. يكي از ميهمانان برنامه نيز همين آقاي لنگرودي بود. چندين شعر ايشان مدتي است در آلمان ترجمه شده و در اتوبوس ها و مترو قرار گرفته است. به قول لنگرودي شعرها را براي دخترش سروده است و مضامين آن ها نيز سفر و دوري بوده است

هرمز ممیزی

سلام محمد جان حدیث نیک و بد ما نوشته خواهد شد // زمانه را ورق و دفتری و دیوانی است [گل]