انتقال پایتخت از تهران به پاسارگاد

 

این روزها جسته و گریخته به دلیل خطرات زمین لرزه، بحث بر سر انتقال پایتخت سیاسی ایران به نقطه دیگری بر سر زبان هاست. مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز انتقال پایتخت از تهران به نقطه ی دیگر کشور را به تصویب رسانده است. با آشنائی نگارنده این سطور  با معماری و شهر سازی و خطر زمین لرزه که  تهران را تهدید می کند، این تصمیم مجمع تشخیص مصلت نظام کاری بسیار سنجیده و عاقلانه  است.                          

   در دوران حاکمیت دودمان صفوی برایران، اولین پایتخت این دودمان تبریز بود. چون ارتش ترکان عثمانی و بویژه بایندری ها به زنان و دختران تبریز آنچنان تجاوز های بی رحمانه ای کردند که تاریخ از آن رویداد به تلخی یاد می کند،  شاه اسماعیل اول مصلحت بر آن دید که پایتخت را به جائی دیگر منتقل کند تا از تیر رس ترکان عثمانی ضد آذری به دور باشد. هر چند که عمر سی و هفت ساله شاه اسماعیل  به خود او این فرصت را نداد ، ولی فرزندش شاه طهماسب اول صفوی عزم را جزم و پایتخت ایران را از تبریز به قزوین انتقال داد. سیلابی مهیب و پس از آن کم آبی قزوین و مضاف بر همه در گیری ها و خصومت های شاهزادگان  درباری آذری و قزلباشان، بویژه قشقرق پری خان خانم دختر زیبای شاه طهماسب  در قزوین و خوراندن معجون و فلونیا به برادرش شاه اسماعیل دوم و حسن حلواچی،  شاه عباس اول را بر آن داشت تا پایتخت را اینبار از قزوین به اصفهان انتقال دهد و خود را از شر همه چیز نجات دهد.                                                    

در عصرانفورماتیک و الکترونیک ثابت شده است تهران نمی تواند پایتختی  مطمئن برای کشور هفتاد و پنج ملیونی ایران باشد که تا شانزده سال دیگر جمعیتش به بیش از صد ملیون نفر خواهد رسید. پایتخت بر روی کمربند زمین لرزه قرار دارد و این امکان هست که هر لحظه با زمین لرزه ای مهیب نه تنها ساکنان پایتخت، بلکه  دولت و پارلمان کشور نیز در زیر تلی از خاک مدفون شود. با این حادثه کشور در هرج و مرجی وحشتناک فرو می  رود. با پیش بینی این حادثه هولناک ، اگر  پایتخت از تهران به پاسارگاد منتقل شود کاری عاقلانه و مدبرانه است. نباید از این مهم غافل بود که پایتخت در هر کجا که باشد، دولت سایه نیز برای کشوری که بر روی کمربند زمین لرزه قرار دارد نیازی همیشگی خواهد بود.اگر پاسارگاد به عنوان پایتخت جدید ایران در سال هزار و چهارصد و چهار با سابقه ی تاریخی ای که دارد انتخاب شود ، با دور بودن از خطرات زمین لرزه، می تواند پایتخت منحصر بفرد ایرانی باشد که تاریخ آن زبانزد خاص و عام در جهان است. ستون های کاخ پاسارگاد پس از دو و نیم هزاره هنوز قسمتی از ان پا بر جاست و نام آن درمتون تاریخی جهان نیز ثبت است. آرامگاه کورش بزرگ بنیانگذار حقوق بشر نیز در آنجاست و سران کشورهائی از جمله ایالات متحده امریکا، فرانسه و انگلیس که خود را طرفدار حقوق بشر اعلام می کنند، می توانند در دیدارهای خود از ایران، بر سر آرامگاه مردی که حقوق انسان را در بیش از بیست و پنج قرن پیش پاس داشته است ادای احترام کنند. البته سیاستمداران و مسئولان ایرانی امروز هم خود می بایست به فلسفه حقوق بشر ایمان داشته باشد   

          

 

/ 33 نظر / 79 بازدید
نمایش نظرات قبلی
باقی مانده های یک گلابی

به مدت کم/ زیاد نت نیستم... از تمامی دوستان جان (!) خواهشمندم وبلاگ هایشان را آپ نفرمایند تا من برگردم! زیرا اینجانب حوصله آرشیو خوانی را ندارم! (لیست دوستان جانی که نباید آپ کنند در ادامه مطلب!) از اینکه این کار را نمی کنید بی نهایت سپاسگزارم!

حسین میدری

سلام زلال اندیش ژرف احساس! سلامی از کرانه ی پر ترانه ی خلیج پارسیان پارسا.. درود بر وب زیبا و قلم شیوایتان.. "یک ساحل پر از شعر" با پنج دوبیتی بروز است و چشم براه گامهای مهربانانه و نظرات ارزشمند شما...

مهدی یار/فرفروک

دکتر جان در خوابی که دیده شده ، پانصد سال دیگر ، تهران میره روی هوا !!! میگی نه ؟ ! بیا خواب رو توی وبلاک من بخوان تا همه چیز دستگیرت بشه . ضمنا" ختم کننده خواب هم نقش پررنگ خودت در آن است پس تا آخر بخوانش . خارج از هر طنزی بوجود شما در هر نقطه ای از جهان باشید افتخار می کنیم .

آرگیشت

ممنون البته من هنوز تازه کارم میدونین انتقاد بیشتر به دردم می خوره اگه منو راهنمایی کنین ممنونتون میشم راهنمایی منظورم انتخاب ژانر نوشته هاست این هفته عاشقانه ترجمه کردم راستش نمیدونم چی از آب در میاد [نیشخند]

ن

کیم دوال مدلیست 22 ساله ی کره ای در پاریس درگذشت. این دختر مدلیست بین المللی چند کلمه را در آخرین پست وبلاگ انگلیسی اش نوشته است: My life as Daul was so sad and lonely. Join me in my " ،"solitude in another world. “I think this year I will remember today as the day I slept 10 hours without any help of anything or anyone without any dreams and woke up feeling peaceful and happy. No more running away from something or someone or myself.”

محمود دهقانی

از امروز برای دوستان عزیزی که بلاگفا دارند نتوانسم یادداشت بگذارم.پنجره ای باز می شود و (آی دی) و حرف رمز می پرسد. به دلیل مشغله زیاد وقت این کار را ندارم. اگر وبلاگی خط رمز از من جویا شد نمی توانم پیام بگذارم و پیشاپیش معذورم.

فرهاد خان

سلام دکتر عزیز - هر جا هستی سرزنده و شاد باشی. اگر این انتقال پایتخت صورت بگیرد و آنهم به پاسارگاد که واقعا جای بسی شور و خوشحالی است و همانطور که مرقوم فرموده اید خود نام و مکان پاسارگاد بیانگر خیلی از واقعیت های پربار تاریخ کهن این سرزمین خواهد بود ولی من خیلی بعید میدانم که این نقطه را سردمداران ما برای پایتخت برگزینند !