داریو فو : تئاتر انقلابی Dario Fo: Revolutionary Theatre

تام بهان استاد دانشگاه کانتربوری در کتاب تئاتر انقلابی - زندگینامه ی داریو فو نمایشنامه نویس و هنرمند سرشناس تئاتر ایتالیا را که در سال ۱۹۹۷ برنده جایزه ی نوبل فرهنگستان سوئد شد به رشته تحریر کشیده است. داریو فو در سال ۱۹۳۶ در لاگو ماجیوره بدنیا آمد و در رشته هنر تئاتر در دانشگاه میلان تحصیل کرده است. از جمله آثار معروف او - مرگ اتفاقی یک آنارشیست - و از نمایشنامه های او - معمای بازی - و شمار زیادی نمایشنامه و کتاب است که تام بهان از آنها یاد کرده است. داریو فو که تحت تاثیر برتولت برشت و مایاکوفسکی قرار داشت زمانی عضو حزب کمونیست ایتالیا بود و به این دلیل به او ویزای ورود به امریکا داده نمی شد. طنزهای گزنده داریو فو تاثیرات ژرفی بر مسائل سیاسی دهه های پیشین ایتالیا داشته است. هنرمندان بزرگ تئاتر ایران آقایان عباس جوانمرد و مصطفی اسکوئی نیز کارهای داریو فو را ستوده اند.محموددهقانی

/ 15 نظر / 6 بازدید
نمایش نظرات قبلی
هرمز ممیزی

کاکو جون سلام خیلی گشتم تا صفحه پیامهایت را پیدا کنم و یک بیت برایت بنویسم: وطنم چتر نجات است و در آن لحظه موثر گردد که چو گل باز و شکوفا باشد . سال نو مبارکباد.

mahtab

سلام ممنونم که افتخار داديد و وبلاگ بنده را زيارت کرديد. خلاف جهت باد حرکت کردن موضوع مقاله ی جديد من است خوشحال ميشوم اگر نظر شما را در اين رابطه بدانم. تسلی خاطر؟!

nudnic(مهدی خسروی)

محمود عزيزم، هر انچه تو دوست می داری ، مرا نيز خوش است. سينه ات فراخ و دلت اباد که زود ما ايی و صبور نيستی. .....

Paviz Madani

با سلام به دوست گرام محمود خان گل. پرويز

Narges

آقا از ايسابل آلنده هم بزاريد تو وبلاگتون.مرسی

Mohammad safdari

از هنرمندان ايران بنويسيد.

علیرضا دزفولیان

با سلام. دوست عزیز . ممنون از لطفتان. بلاگ خوبتان را مشاهده کردم. پیروز و سر بلند باشید. alireza22.persianblog.ir

Berouz Yadgari

سلام و صد سلام بر آقای دهقانی گل. چند بار تماس گرفتم. منزل تشريف نداشتيد. الوعده وفا . برای يک اديت جانانه. همه جيز حاضر است .همه منتظريم. فدايت بهروز.

Behrouz Yadgari

با شرمندگی سه پايه و اگر ممکن است به نورسنج خودتان نياز هست. بهروز

Masoud

محمود عزيزم خواندم و باز هم می خوانم. زنده باشی.