یادفرامرز پایور استاد اسطوره ای سنتور ایران گرامی باد

چندین سال پیش در سفری به ایران، در شیراز بودم. در یک غروب دل انگیز شادروان پایور بر سر آرامگاه حافظ برنامه اجرا کرد و غلغله بود. قرار بود با کمک دوستی که شادروان پایور را از نزدیک می شناخت و یکی از بوجود آورنده گان آن برنامه بود، برای خرید و کوک سنتوری در تهران اگر فرصتی شد با شادروان پایور صحبت کنیم. وقتی ایشان را برای اولین بار در محوطه آرامگاه حافظ ملاقات کردم  و در فرصتی کوتاه، مختصری از اسدالله ملک برایش گفتم که از اروپا می شناسمش و...،  انگار این انسان صد سال من را می شناخت . این باب آشنائی و خرید یک سنتور در تهران و کوک کردن و خرید چند نت به دست خود ایشان و بعد راهنمائی ایشان در بسته بندی و پست کردن سنتور و کمکش و دلواپسی اش که سنتور نشکند تا ابد در خاطر من است . نگهبانی می کرد از موسیقی ایرانی. دلسوز بود. گله داشت از وضعیتی که بر سر راه موسیقی دان ها و هنرمندان گستره ی موسیقی قرار داده اند. یاد فرامرز پایور این استاد بزرگ و اسطوره ای موسیقی ایران ، تا ابد در دلم خوش می درخشد. یادش گرامی باد.                      

 

 

/ 33 نظر / 29 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مهدی یار

جناب دهقانی عزیز سلام . قبل از اینکه می خواستم چیزی در مورد فرامرز پایور ، این هنر مند پنجه طلائی بنویسم از دو چیز دیگر خیلی متاثر شدم . یکی توهین فردی بنام پیاله چی بود که علتش نفهمیدم و دلم را آزرد . دیگری در گذشت ایت اله منتظری که دل ملتی را شکست . متقابلا" تسلیت عرض می کنم . ضمنا" با " حاجی زم زم " بروزم .

نسرین

دهها فعال محیط زیست در اعتراض به نتایج کنفرانس بین المللی آب و هوایی کپنهاگ، راه آهن منتهی به بزرگترين مرکز صادرات زغال سنگ شهر سيدنی را مسدود کردند. فرانس پرس گزارش داد، حدود 40 فعال گروه زیست محیطی "جریان فزاینده نیوکستل" (Rising Tide Newcastle) امروز (یکشنبه) با ایجاد زنجیره انسانی در مسیرهای خط آهن شمال سیدنی "شکست" مذاکرات جهانی تغییرات جوی را محکوم کردند.

نسرین

دکتر این یارو کیه که پیاله وراجی سر کشیده؟

فرهاد خان

سلام دکتر جان - خیلی وقته ازت بیخبرم حافظ علیه الرحمه میفرماید: با مدعی مگوئید اسرار عشق و مستی بگذار تا بمیرد در درد خود پرستی و ایضا : زاهد ظاهرپرست از حال ما آگاه نیست درحق ما هرچه گوید جای هیچ اکرا ه نیست من نمیدونم این اقای( یا خانم) پیاله چی در مورد چی حرف میزنند ولی همینکه شما جانب ادب را نگه داشته و بزرگوارانه وآزاد اندیش و با سعه صدر جواب مخالف را میدهید یک دنیا ارزش می باشد و قرآن نیز چنین فرموده است که: شما جواب سخنان زشت را به نکویی پاسخ دهید. بزرگان گفته اند که فحاشی کردن کار افراد زبون و ضعیف می باشد . با افتادن یک سگ در یک اقیانوس آب اقیانوس نجس نمی شود . سرفراز و سربلند باشید .

محمود دهقانی

درگذشت مهدی تختی برادر ارشد جهان پهلوان تختی را به بابک تختی عزیز و خانواده محترم ایشان تسلیت می گوئیم.

محمود دهقانی

یک دنیا سپاس از کردستانی عزیزم. کمک بزرگی بود . فقط همین را می خواستم. باز هم سپاس و معذورم که برایت زحمت درست کردم.

نسرین

پیاله چی وراج و بی ادب. ما نوادگان ستارخان و باقرخان و شاگردان بهروز و اشرف دهقانی شما آشغال ها را جارو می کنیم. تورم جهانی باعث شده معاشتان قطع بشه. تقصیر آذری های میهن دوست نیست.