دریا چرا زگریه ما دم نمی زند؟. راحله یار

چند هفته دیگر هشتم مارس روز جهانی زن است. بی مناسبت نیست تا به پیشواز روز جهانی زن از شاعر افغانستان خانم راحله یار که بعد از گلرخسار شاعر بلند آوازه تاجیکستان نگین انگشتر ادبیات معاصر افغانستان است گپ بزنیم چرا که خانم راحله یار شاعری که کتاب شعرش ( جوانه های سرود ) سال ها پیش در کابل به چاپ رسید به تازه گی در ایران نیز مجموعه شعری با نام (دریا چرا زگریه ما دم نمی زند ؟ ) به چاپ رسانده است. موسسه انتشارات شروع شاعر خوب بوشهری آقای علی هوشمند این کتاب را هنرمندانه با خط و ربطی مطبوع و جلدی رنگین به چاپ رسانده است. راحله یار متولد هزار و نهصد شصت و یک کابل و تحصیل کرده ی رشته ادبیات فارسی است. سال ها ست که در پی مهاجرتی اجباری با همسر و چهار فرزند دخترش فروغ و سپیده و نیلاب و آرزو در آلمان سکونت دارند. راحله یار که در اغلب قالب های کلاسیک اعم از رباعی و چهارپاره و مثنوی و دوبیتی و مسمط صاحب تجربه و در ترانه سرائی نیز با قریحه است ناوک قلم را به سوی حقوق زن و غم و فراق دوری از وطن نشانه گرفته است. شعرهای راحله یار خمیر مایه ترانه های تنی چند از خوانندگان خوش آواز افغانستان است. وطن نامت سرآغاز بیانم/ سرود عشق تو ورد زبانم/ تمام تارو پودم خواهش توست/ توئی شعرم توئی عشقم تو جانم . کتاب های شعر دیگری از راحله یار هنر مند مردمی افقانستان در دست انتشار است. به امید پیروزی این شاعر خوب همزبان. محمود دهقانی.

آدرس تارنمای ( وبلاگ) خانم راحله یار www.ralelayar.persianblog.ir

/ 12 نظر / 12 بازدید
نمایش نظرات قبلی
Nasrin

سلام و از بابت اين که پيشاپيش روز زن را نوشته ای. درود من هم نثار اين شاعر همزبان باشد.

ع . هوشمند

درود بر جناب دهقانی از اين همه لطف و مهربانی سپاس و يک گلايه : اينکه به بوشهر آمدی سر ی به ما نزدی ... شاد باشی و خرم

pechpecheh

محمود کدام بنده ی خدا ؟ محمد بيابانی يا يکی ديگه ؟ محمد بيابانی که سه چهار سال است درگذشته . بهت زنگ می زنم عزيز .

pechpecheh

عزيز جان نشانی خانم راحله را درست کن www.rahelayar.persianblog.ir انگار به جای حرف h حرف l گذاشته ای و برای همين باز نمی شود . من به سايت اين هنرمند رفتم و از غزل های زيبايش حظ بردم ...

zita

سلام.اول از همه سال نو مبارک باشد.و ديگر اينکه ممنون از معرفی اين زن حساس و شاعر.

Rahela Yar

درود بردوست بزرگوارم محمود دهقانی عزيز! سال نوميلادی را سال سعادت وسرفرازی تان آرزو می کنم.و شرمنده ی اينهمه محبت تان شدم. وهمچنان سپاسگزارم از دوستان گرانقدری که اینجا باپیامهای پُرمحبت شان سرفرازم نمودند. راستی با غزلی تازه بروزم اگروقت میسرشد قدم رنجه فرماييد.

Mahmoud Dehgani

با سپاس از پچپچه جان. آدرس خانم راحله يار اين استrahelayar.persianblog.ir

Dario

Manda me porfavor. Gracias

رامین دهقانی

شـبی کـه ديــده و دل حـاجـت و تـمـنـا بـــــود دل جــنــون زده ام را هــوای غــوغــا بــــود تــب مـحـبــت و آغــوش بـــاز جـنــگل ســبـز غـريـو زمــزمـه و عـطر تـنــــد دريــا بـــــود فـضای سـيـنـه پر از اضطراب و وسوسه ات راحله يار

فريدون ضرغامی « اسود»

وبلاگ شما با مطالب گونگون بسيارجالب وآموزنده است موفق باشيد اگر مطالب فشرده تر باشد بهتر است چون دوران قصيد سرايی خاصه در دنيای وبلاگ سر آمده . بايستی به رباعی قناعت کرد.با اهدای اين گل آشنايی با شما را شاد باش می گو يم اگر فرصت شد به ديدار وبلاگ من بيا.