يادی از خدمتگزاری که ايران را سبز می خواست

بيش از نيم قرن است که صحبت مسئولان سازمان جنگلبانی ايران بر سر اين دور می زند که در کنار جاده های ايران بويژه در کنار جاده های جنوبی کشور نهال بکارند تا پوشش سبز درختان کنار جاده ها خستگی سفر را کاهش داده و مسير راه را زيباتر کند. مهندس کريم ساعی که پارک ساعی تهران بنام اوست و بنيانی بنام سازمان جنگلبانی ايران بنا نهاده بود و در مورد عوامل فرسايش خاک نوشته ها و نظراتش تا به امروز نيز از بهترين منابع برای پژوهشگران کشاورزی است ۵۶ سال پيش در يک سانحه ی هوائی در مسير شيراز  به تهران در نزديکی ساوه جان باخت. مهندس ساعی برادر ناتنی شادروان اسمعيل پوروالی معاون وزارت تبليغات دولت ملی دکتر مصدق بود که پس از انقلاب ۲۲ سال سردبيری ماهنامه روزگار نو در فرانسه را عهده دار بود و پس از ۶۰ سال روزنامه نگاری در سن ۸۱ سالگی در شهر پاريس درگذشت. نهال کاری در کنار جاده های ايران يکی از پروژه هائی بود که مهندس ساعی بيش از نيم قرن پيش طرحش را عنوان کرده بود و تا حدودی هم مراحلی از آن به اجرا در آمد که کاشت درختان کهور در قسمتی از جاده بوشهر برازجان و سبز کردن دشت نخودی رنگ دشتستان در بيش از سه دهه پيش بدنبال نظرياتی صورت گرفت که او در بيست سال پيشتر از آن عنوان کرده بود و بعدها مهندس زاهدی و مصطفوی مشستشاران کشاورزی ايران در پيش از انقلاب در دبی و ابوظبی در امارات متحده آنرا به کار بستند و سر سبزی دو ساعت و نيم مسافت راه دبی تا ابوظبی حاصل آن تحقيق بود. ولی جاده های جنوب ايران بی نهال باقی مانده اند. شادروان مهندس ساعی که در دانشکده کشاورزی ايران تحولات عظيمی ايجاد کرده بود در يکی از کتابهايش نوشته است که برای حفظ محيط زيست و بهبود کيفيت زندگی در تهران و نظافت هوای شهر بايد دست به ايجاد پارک های بزرگ زد. او همچنين نوشته است که جنگل مادر رودخانه هاست و در تعديل آب و هوای پيرامون ما دخالت دارد و اگر چنگل ها نابود شوند شن های کويری به سراغ شهرها می آيند. از کتاب های مهندس کريم ساعی می توان از جنگل و مرتع. جنگل شناسی. درختان جنگلی ايران. پوشش برگ های جنگلی. روش بهره برداری از جنگل. عوامل فرسايش خاک و تعداد زيادی کتاب و مقاله نام برد. ياد اين خدمتگزار سبز انديش سرزمينمان ايران گرامی باد. محمود دهقانی

/ 12 نظر / 13 بازدید
نمایش نظرات قبلی
Elaheh

آقای دهقانی با اجازه ات اين نوشته تونو با ايميل دادم برادرم که امريکا داره کشاورزی می خونه .

Farideh

از نوشته و يادواره خدمتگزاری سبز سپاسگزارم. در سفری که البته مدتها پيش همراه خوانواده به جنوب داشتم اين بی رمقی جاده ها را حس کردم.

پوريا

kheyli kheyli weblog jalebi dari kheyli safa kardam ba khaste nabashi

review

اينجور ايده های ملی با مزاق يک دولت ملی جوره .. نه با ادمهای فعلی.

نياز

سلام ممنون که سر زدين و متشکر از ياد اوری فعاليت های مرحوم مهندس ساعي روحش شاد و انچه برای ما باقي گذاشت جزٍ باقيات صالحات باشد برای ان مرحوم .امين .و شما هم موفق باشيد

نیما عابد

سلام.از آشنایی با شما خوشحالم آنهم بسیار.کمی هم در زمینه معرفی شاعران استرالیایی و آثارشان ما را میهمان کنید:(

nasrema

سلام آقای دهقانی به ما سر نميزنيد.بيا جادههای دو سويه ی قلبهامونو هم هميشه سبز کنيم.بلاگ ما عوض شد.مخلص شما هستيم.

Ahmad Ahgary

سلام محمود عزيز ميهن سبز طبيعتا نياز به حنين خدماتی دارد. نام اين انسان ها از تاريخ ميهن محو نخواهد شد. متشَّكر از مطلب مفيدت.

بهزاد

سلام. ممنون برای اطلاعات خوبی که داديد. من سالها زماني که از کوچه آبشار به وليعصر وارد ميشدم و از جلوی پارک ساعی رد ميشدم و ساعات طولانی گاه در پارک ساعی برای مطالعه سپری ميکردم. ولی تا حالا در باره اسم آن و مهندس ساعی نمی دانستم. بازم ممنون.

arya

درود بر شما شاد و سربلند باشيد