آهوهای جزیره ی خارگ را دریابید

 در روزگاری که همسایگان کوچک ما در حاشیه خلیج فارس با پول های نفت در نظر دارند چندین جزبره مصنوعی برای ساخت هتل و امکانات تفریحی در آب های خلیج فارس بسازند و پول ثروتمندان ایرانی را پارو کنند و پس از آن جزایر نو ساخته را به سکو و سنگرتبدیل کنند ، مسئولان در کشور ما به خواب خرگوشی فرو رفته و نه تنها این جنایت های مدرن محیط زیستی را دست کم گرفته اند، بلکه آهوهای جزیره ی تاریخی خارگ در خلیج فارس در استان بوشهر هم در حال انقراض بوده و گوش شنوائی نیست. یکی از ویژه گی های جزیره ی خارگ ایران در خلیج فارس نه تنها اسکله های بارگیری نفت آن بلکه وجود آهوهائی است که در آن جزیره از دیر باز وجود دارند. این جزیره چون در چمبره آب قرار دارد در آنجا حیوانات درنده وجود نداشته وآهوها بدون ترس از حیواناتی نظیر گرگ و شیر و پلنگ در همه جای جزیره، حتا خیابان ها و گاه درون خانه ها دیده می شوند. در رابطه با تاریخ آوردن این حیوان به جزیره ی خارگ روایت ها ی گوناگونی وجود دارد. چون این جزیره راه خشکی به شهر های کشور ندارد با آب و هوای گرم و سوزان از دیرباز تبعیدگاه زندانیان سیاسی بوده است. جزیره خارگ بدلیل وجود تبعیدیان سیاسی یکی از جزیره های منحصر بفرد ایران در خلیج فارس است که اندیشه اجتماعی در آنجا بالنده و اصیل بود. باشگاه ورزشی، نظافت شهر و مواظبت از جان آهوهای جزیره مدیون تبعیدیانی است که بدون مزد در مدارس جزیره تدریس می کرده اند. با کاهش تعداد آهوهای جزیره نویسندگان محلی این جزیره همراه با نویسندگان بوشهری در تارنماها و روزنامه ها گزارش های بی شماری نوشته اند ولی متاسفانه گوش مسئولان محلی بدهکار سرنوشت آهوهای جزیره ی خارگ نیست. از انبوه گزارشات پژواک داده شده در روزنامه های بوشهر و همچنین نظرات خوانندگان بوشهری که در زمان جنگ هشت ساله ی ابلهانه ی صدام و بمباران این جزیره در آنجا بوده اند چنین پیداست که خیل عظیمی از این حیوانات با غناهشت بمب ترسیده و خود را به دریا انداخته و غرق شده اند و انبوهی از آنها با ترکش و انفجار از میان رفته اند.مطلب دیگری که باعث تاسف است برخورد مسئولان محلی و بی اهمیت جلوه دادن حفاظت از جان این حیوانات زبان بسته در جزیره است. متاسفانه گزارش می رسد که بعضی از مسئولان با گوشت این حیوانات در مراسم ها پذیرائی کرده اند. مسئولان محیط زیست استان بوشهر موظف اند تا با اعلامیه ای به سازمان ها و مسئولان محلی جزیره برای حفاظت ازجان این حیوانات اقدام نمایند. آهوهای جزیره خارگ جزئی از تاریخ این جزیره اند که بر طبق گزارشات روزنامه های بوشهر روز به روز از تعداد آنها کاسته و در حال حاضر تعدادشان به بیست و نه راس رسیده است. تا چند سال پیش تعداد سه هزار راس آهوها در جزیره خارگ وجود داشته است. این موضوع زنگ خطری جدی برای محیط زیست است. متاسفانه به دلیل سهل انگاری ها نه تنها سنگ نبشته ی دوران هخامنشی در جزیره بلکه آهوهای این جزیره نیز در امان نیستند. اگر محیط زیست استان بوشهر با صراحت و جدی وارد عمل نشده و از جان این حیوانات مواظبت ننماید برای دفاع از جان آهوهای جزیره خارگ از روی ناچاری باید دست به دامان سازمان های جهانی دفاع از حیوانات شد . با فشار آنها شاید مسئولان استان بوشهرموظف به حفاظت از جان این حیوانات شده تا از انقراض آنها جلوگیری شود. بر نویسندگان و بویژه شعرای پر احساس است تا در هرنقطه از جهان زبان به اعتراض گشوده و در تارنما ها و سایت های خود برای دفاع از آهوهای جزیره خارگ به هر نحوی که مثبت ارزیابی می کنند اعتراض نمایند.

/ 24 نظر / 26 بازدید
نمایش نظرات قبلی
اشتراک!

نسرین گرامی!شما فقط ظاهر قضیه را میبینید و سریع قضاوت میکنید. چپها هم اعتراض کرده اند ولی هر کسی به نحوی از انحا!اینها از سیاست دشمن دشمن من ،دوست من است،پیروی میکنند!آمریکا از شمال و جنوب،مغرب و مشرق،ایران را احاطه کرده است.ایران هم به حیاط خلوت آمریکا (بولیوی،نیکاراگوئه،کوبا و ونزئولا و..)رفته است تا به عمو سام پپام برساند!شما به کوبایی که 50 سال تحریم اقتصادیست،یک نگاه ساده بکنید تا متوجه شوید چرا بکمک احتیاج دارند!؟در عوض همین کوبا دکتر و مهندس مجانا در احتیار کشورهای فقیر میفرستد و یا دانشجو از آفریقا مجانا در کوبا تحصیل میکنند.چاوز هم همچون خاری در چشم امپریالیستها،در راس ،آمریکاست.چرا؟!مورالس هم همینطور!بروید و دلائلش را مطالعه بفرمائید.بنظرم کلمه کاسه لیس را بکار بردن منصفانه نیست آنهم با التماس!آنکه در سیاست،جنگل را ببیند و برگ و درخت را نبیند،اگر خائن و مزدور نباشد،حتما یک نادان سیاسی است!اشتراک! http://eshtrak.persianblog.ir/

اشتراک!

درود.اخیرا مقاله ای در سایت نسیم جنوب خواندم که جالب بود.کوشا باشید!

هوشنگ

سلام دوست عزيز با شما همدردم! چند مستند درباره خليج فارس ساخته ام كه يكي مربوط به خارگ ميشه. متاسفانه پايانه نفتي خارگ اين جزيره كهن رو در خودش بلعيده و چهره اش رو كاملا نفتي كرده! متاسفانه گوش كسي هم بدهكار نيست. نه تنها آهوان(جبيرها)بلكه به احتمال زياد گله بزها كه مقدس بوده و نذري معبد آرتميس(الهه شكار و خداي يونان باستان)در خارگ به شمار مي آيند نيز در آينده محو خواهند شد! موفق باشيد.

amir

سلام وبلاگ خوبی دارید دوست دارم به عنوان یک کارشناس نظرتون رو در مورد وبلاگم بدونم

محمود دهقانی به محیط زیست بوشهر

با درود و سپاسگزاری از پاسخ محيط زيست استان بوشهر. اينجانب خود را مسئول نوشته ام در نسیم جنوب اعلام و مستلزم به پاسخ خواهم بود. جابجائی عکس اینجانب با فرهیخته ی بوشهری جناب آقای حسین دهقانی یک خطای الکترونیکی است که اینجانب خود نیز با دریافت پاسخ محیط زیست استان بوشهر متوجه آن شده ام . چون در سفر بوده و امکان دسترسی به کليه اطلاعات در مورد انقراض آهوهای جزيره خارگ را ندارم پاسخ به محیط زیست را به اینده نزدیک موکول کرده و از مسئولان محيط زيست جهت احترام به افکار عمومی سپاسگزارم.