از ماهنامه فوکوسFocus

مطالب زير  از ماهنامه Focus چاپ لندن  است که آقای فرشيد اکبريان آذرترجمه کرده و در ماهنامه روزگار نو شماره ی ۲۱۴ دفتر دهم- سال هيجدهم آذر ۱۳۷۸ به سردبيری روانشاد اسمعيل پوروالی در فرانسه  به چاپ رسيده است. بر اين تصميمم تا در مواقعی که بشدت درگيربوده  و فرصت نوشتن و يا ترجمه  را نداشته باشم از آنها در اين وبلاگ برای آگاهی عموم استفاده کنم. محمود دهقانی

* بزرگترين زير دريائی جهان ( تيفون)Typhoon نام دارد. اين زير دريائی روسی با ۱۷۱ متر طول و ۲۱ هزار تن وزن تا حال رقيبی پيدا نکرده است.

* اگر مردها نيز دارای نوک پستان هستند بدين جهت است که همه جنين ها در آغاز شکل زنانه دارند و پس از گذشت چندی از عمر جنين مذکر رفته رفته هورمون های مردانه او ساخته می شوند ولی نوک سينه از بين نمی رود و باقی می ماند چون از پيش شکل گرفته است.

* کهکشان راه شيری با سرعت ۸۰۰ هزار کيلو متر در ساعت بدور خود می چرخد.

* با اينکه قطر خورشيد ۴/۱ مليون کيلومتر است اين کره نورانی يکی از کوچک ترين ستاره های کهکشان به حساب می آيد.

* قد آدم ها صبح ها ۱۶ ميلی متر درازتر می نمايد تا شبها.

* پس از حرارت دادن سبزيجات مقاديری از ويتامين ها از بين می روند ولی در عوض سبزيجاتی که با حرارت پخته می شوند راحت تر توسط روده ها جذب می گردد و نقش موثری در مبارزه با سرطان دارند.

* همخوابگی که از يک تا دو بار در هفته تجاوز نکند قدرت دفاعی بدن را افزايش می دهد و شمار ( پادتن) های بدن را فراوان می سازد.

* غضروف کوسه موجب جلوگيری از بروز سرطان می شود.

* به احتمال قريب بعضی تا سال ۲۰۳۰ همه ی صد هزار ژن گوناگون انسان شناخته خواهد شد که يکی از آنها ژنی است که عامل پيری است.

* کارخانه ی قطار سازی ژاپن قطار های تازه ای را به بازار عرضه کرده است که سرعت آن ۳۵۰ کيلومتر در ساعت است. اين قطار ها که شينکاسن Shinkansen نام دارد از هر جهت بی سر و صدا ست و از اين جهت موجبات رضايت مسافران را فراهم می آورد.

/ 6 نظر / 8 بازدید
Mahmoud Dehgani

با عرض معذرت از دوستان و با تشکر از ايميل ها وبلاگ من چند روز دچار اشکال بوده که ظاهرا برطرف شده. باز هم سپاس. محموددهقانی

محمد (شیپور)

سلام . ۱/ مثل هميشه استفاده برديم . ۲ / تيفون نکنه همان طوفان است ؟؟ اگر هست شک نکنيم که سازنده اش بوشهری نباشه !!.....در صنايع دريايی بوشهر کار می کردم ، روی پروژه ای کار می کردند که بعداً فهميديم دارند زير دريايی می سازند ، اما زیر دریایی خیلی خیلی کوچکی بود . در روزهای جنگ با عراق . شاید هم آزمایشی بود ....خلاصه بعد از اتمام آنرا با تشریفاتی بردند ......بعد از ظهر همان روز دو باره برگرداندند....گفتند هر کاری کرده اند به زیر آب نرفته !!

zita

سلام.مواظب باشم تا ۲۰۳۰ پير نشم که بعد برای من نوشداروی بعد از مرگ سهراب ميشود.ديگه اينکه نميدانم چرا قد من صبح و شب٫يه ۱۶ سانتيمتری کم دارد(۱۶ ميليمتر٫پيشکشم باشه)

باران

قدرت ؟ سرعت؟ سلامتی؟ ارتفاع؟ توی اين مجله ننوشته بود ۲۱ گرم وزن کم شده از انسان ژس از مرگش کجا می ره؟ من نمی خوام وقتی تو خاک می ذارنم - اگه به مرک عادی مردم روی زمين! - حتا ۲۱ گرمم روی زمين باشه.

نغمه دهقانی

جالب بود