جوابیه محیط زیست استان بوشهر به مقاله «آهوان خارگ را دریابید»

 

جوابیه اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر به مقاله «آهوان خارگ را دریابید» هفته نامه نسیم جنوب – شماره 522 -13 آبان-1387

ان ارید الاصلاح مااستطعت- هود آیه88 – من جز اصلاح – تا آنجا که توانایی دارم – نمی خواهم

سلام علیکم ، متن نوشته شده پر احساس حاوی توجه و دلسوزی آقای محمود دهقانی با عکس از آقای حسین دهقانی رویت شد.

آقای محمود دهقانی سالهاست که در استرالیا زندگی و با قلم ایشان در باب قصه نویسی آشنا هستیم مطالب با عنوان ایشان و عکس آقای دهقانی درج شده بود که متاسفانه جای سوال بود که چگونه به داوری یک طرفه نشسته و دست به قلم تنها به استناد حرف و حدیث با کیلومترها فاصله بدون بررسی دست زده اند.

ایشان در مطلب خود اعلام نمودند که در حال حاضر (29 رأس آهو) در جزیره خارگ هستند که بایستی اعلام نماییم آمار در حال حاضر (160 راس آهو) می باشد که غلط به اطلاع ایشان رسیده آمار آهوان خارگ در سال1381 تعداد 1005  رأس بوده که به علت بیماری جرب که در اثر واگیری واپیدمی از بزهای محلی (جَرب نوعی بیماری پوستی) که در اثر تراکم، رطوبت، گرما و دمای هوا صورت گرفته بود که درهمان زمان اکیپ های دامپزشکی متعدد اعزام و سریعاً  به اوضاع رسیدگی و از شیوع بیماری جلوگیری شد.

جهت اطلاع اعلام می نماییم که استقرار محیط زیست و حافظین از سال 1354 انجام گرفته و جزیره خارک جزء اولین پناهگاههای حیات وحش در کشور می باشد و با تعداد اندک پرسنل در زمینه احداث آبشخور، تعلیف و حفاظت تلاش کرده آن هم در شرایط تراکم بالای شرکتهای نفتی که بالغ بر 70 درصد سطح خارگ را پوشانده است و شما محیط بانان را با تبعیدیان که نشانه سالهای دوری شما می باشد اشتباه گرفته اید...

قوانین حفاظت زیست عین قوانین بین المللی هستند که اگر همگان با آنها نباشد با تلاش فراوان در راستای آن گام بر می دارد. در مطلب خود اظهار کرده ( آهوان خوراک مهمانیها می شوند) که اولین بار به گوش ما رسیده و منعکس شده که چه نیکو بود که بجای اعلام، افرادی که میزبان و مهمان بوده  به ما معرفی که اگر اقدامی صورت نمی گرفت منعکس می نمودید و ما در اینجا با صراحت اعلام می کنیم که خواهان معرفی این افراد هستیم که ما خود جزو مدعیان هستیم.

ای کاش، شما حداقل تماس تلفنی با اداره کل حفاظت محیط زیست بوشهر گرفته و از مسئولین و کارشناسان نظر می خواستید و بعد اقدام به نگارش می نمودید که از شما توقع این موضوع می رفت اگر قرار باشد هر شایعه و نظری یک طرفه به قضاوت بنشیند و تنها بر حسب حرف و روایت و یا از پشت سیم های تلفن و موبایل  یا شبکه های اینترنتی باشد، دور از عدالت است و اگر به ایران تشریف آوردید سری هم به اداره کل حفاظت محیط زیست بوشهر بزنید.

مع الوصف اگر قرار باشد اداره کل به جواب تک تک این گونه مقالات و گفته ها برسد باور کنید آن آهوان هم در امان نخواهند بود باشد که در ارتباط دو طرفه قبل از تخریب و به زیر سوال آوردن و تهدید همگام و همفکر در راستای حفاظت محیط زیست گام برداریم.

اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر

/ 13 نظر / 36 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ایکاریوس

قسمت سوم: همچنین باید گفت اگر اپیدمی جرب به کمک اکیپ های دامپزشک اعزام شده به جزیره ، کنترل شده و از شیوع این درد جلوگیری شده، پس این همه لاشه و پوست و استخوان آهو که در کوه و صخرۀ جزیره ورم کرده است، نشانۀ چیست؟ یا ما اشتباه دیده ایم یا همکاران اعزامی شما از این آهوها بی خبر بوده اند. و اصلا اگر بیماری ریشه کن یا دست کم متوقف شده باشد، در چه سالی این کار را انجام داده اید؟ و چرا باز آهوها دچار شده اند به درد جرب؟ آری! هیچ کس منکر این واقعیت نیست که امروز مسئولین زحمتکش سازمان محیط زیست، علی رغم کمبود نیروی لازم و محیط بان به تعداد کافی، اقدام به توزیع علوفه کرده اند برای آهوها در کوه و صحرا. اما این که هنوز آمار دقیقی از تعداد آهوها نداشته باشیم برای ارائه کردن، خود عامل مهمی می تواند باشد برای آنها که همواره سوء استفاده کرده اند از طبیعت و محیط زیست جزیره. و بسیار راحت تر می توانند آهوی خارگ را قاچاق کنند به بازار حوزۀ خلیج. و خواهی دید که چه خواهان دارد این آهو در بازار خلیج.

ایکاریوس

قسمت چهارم: اگر محیط بانان از این واقعیت که این آهوها بسیار طعمه ی مجالس شده است در میان سربازها و حتی برخی کارکنان و کارگران و اهالی در جزیره، خود تاییدی است بر بی توجهی آنها به این میراث گرانقدر طبیعت. جهت اطلاع ایشان باید گفت که نگاه کنید به داستان خروس. که ابراهیم گلستان در بخشهایی از این داستان علت دیر رسیدن قهرمان داستان به بندر گناوه را چنین می نویسد " تقصیر خودم بود . . . صبح از جزیره دیر حرکت کردیم. به همراه کسی رفته بودیم شکار آهو در تپه های جزیره. . . " یعنی که این فاجعه به ادبیات هم راه یافته است و با این همه هنوز اظهار بی اطلاعی . . . بگذریم. مع الوصف اگر قرار باشد مسئولین محیط زیست به نوشته هایی چنین پاسخگو باشند و تمام وقتشان را صرف اطلاع رسانی و فرهنگ سازی در زمینه حفاظت از محیط زیست نمایند، پس دیگر چه کسی خواهد بود که از آهوهای جزیره مراقبت کند یا نگذارد که محیط زیست دریایی جزیره و مرجان های مرغوبش از بین رود؟ چه کسی خواهد بود که نگذارد کلاغ های جزیره را محیط زیست و مدیریت عملیات عمومی نفت، از جزیره بیرون کنند؟

ایکاریوس

قسمت پنجم: چه کسی باقی می ماند تا از برداشت غیر مجاز و بی رویۀ ماسه ها در سواحل جلوگیری کند و از کوچ همیشگی لاک پشت های نوک عقابی جزیره، پیشگیری کند؟ چه کسی می ماند که از استحصال های بی رویۀ خشکی از دریا و تغییر در اکوسیستم جلوگیری کند؟ چه کسی می ماند که بزهای خارگی (عدانی) را به قیمت هر کدام 100 هزار تومان از جزیره خارج کند؟ چه کسی می ماند تا به منطقه حفاظت شده خارگو بی توجهی کند؟ چه کسی. . . باقی را خود بخوان و خود بنویس - - - - حکایت ذکر شده در ابتدای متن هم برگرفته از: سیاستنامه، خواجه نظام الملک بود. بدرود

نسرین

من برای آقای ایکاروس یک تشکر نوشتم. عین این نوشته در وبلاگ ایشون بود. کوالالامپور خوش گذشت. جات خالی. خیلی ایرونی آنجا دیدیم توی هتل.

فرزان اسدی( ابوحنانه)

سلام محمود جان من هم به نوبه خودم جوابیه ای بر جوابیه محیط زیست به نوشته شما تهیه و امیدوارم در این شماره نسیم جنوب به چاپ برسد چرا که ما که خود به آنجا رفته بودیم دیدم آنچه را که منکر آن شده بودند و نباید می دیدیم!!! بدرود.

اسماعیل جعفری

سلام محمود عزیز اعتراف چیز خوبی است که بالاخره همه جرات اعتراف آن را ندارند یعنی اینکه من اشتباه کردم متاسفانه چیزی که در این سالها پراز اشک و آه در این کشور و جود دارد حرافی از سمت و سوی کسانی است که نمیخواهند به مدیریت غلطشان اعتراف کنند آنچه که در مورد آهوان خارگ وجود دارد بجز بی مدیریتی سازمان محیط زیست چیز دیگری نیست.

کامران نظری

با عرض سلام و خسته نباشيد خواهشمند است سايت ما را بررسي نماييد و جهت حمايت از سايت هاي استان و در صورت مقدور بودن لينك سايت ما را در وب سایت خود قرار دهيد. با تشكر http://www.shahreketab.ir/ شما هم مي توانيد با مراجعه با سايت ما سايت خود را به ديگران معرفي نماييد http://www.shahreketab.ir/forum/?showforum=8