ساختمان های تاریخی اصفهان و نام ماندگار "اوژینو گالدیری" Eugenio Galdieri

پرفسور "اوژینو گالدیری" معمار مرمت گر ایتالیائی چهار شنبه سیزده آبان ١٣٨٩(نوامبر ٢٠١٠ میلادی ) در سن  ٨۶ سالگی چشم بر جهان فرو بست. نام "گالدیری" این شخصیت برجسته گستره مرمت برای پیشکسوتان معماری ایران نامی آشنا بود. گالدیری در دانشکده معماری دانشگاه رم ایتالیا تحصیلات خود را به پایان رسانده بود و یکی از مرمت گران برجسته "انستیتو  ایزمئو" به حساب می آمد. چهارده سال پیش از وقوع انقلاب بهمن۱۳۵۷، پس از آنکه " موریس میلانتی" زمین شناس برجسته گزارشی در مورد  زمین، شالوده و خاک ساختمان های  روزگار صفوی اصفهان ارائه نمود،  از طرف "ایزمئو"  انستیتو ایتالیائی خاور میانه و خاور دور، پرفسور گالدیری مرمت برخی از ساختمان های صفوی اصفهان را آغاز نمود. از آنجا که در روزگاران گذشته  با طغیان زاینده رود رسوبات گلی و رسی بستری از زمین هائی که کاخ ها وساختمان های صفوی از جمله چهل ستون، هشت بهشت و عالی قاپو در آن ساخته شدند را فرگرفته است ، سطح زمین آن محدوده تحت تاثیر انبوه رسوب رودخانه زاینده رود بوده است  و گزارش "موریس میلانتی" برای آغاز به کار مرمت و این که ساختمان ها در طول زمان چقدر نشست کرده اند ضروری به نظر می رسید. پژوهش گسترده در شناسائی سازه ساختمان های تاریخی برای گالدیری امکان پیشبرد اصولی مرمت را بوجود آورد. از آن رو، وجود فرضیه هسته اولیه ساختمان عالی قاپو در میدان نقش جهان، که با ذکر موارد کتبی پر آب و تاب برخی از مورخان، تاریخ اصلی  ساخت شالوده ساختمان را در پرده ابهام قرار داده بود، به آسانی پرده برداشت.

 گالدیری پس از مرمت ساختمان های تاریخی اصفهان مطالبی در آن مورد به زبان ایتالیائی به چاپ رساند. آثار او به زبان انگلیسی و چند زبان  دیگراروپائی نیز ترجمه شده است. از جمله تالیفات اثر گذار او کتاب "عالیقاپو" که دکتر عبدالله  جبل عاملی آن را به فارسی برگرداند، کمک های بسیاری به دانشجویان مرمت گر ایرانی نمود. گالدیری مرمت گری را با پژوهش گسترده انجام می داد و در کارهای خود سنجیده  عمل می کرد. شادروان دکتر آیت الله زاده شیرازی در پیش در آمد برگردان کتاب عالیقاپوی پرفسور گالدیری به فارسی نوشت" در سرزمین ما که تا تدوین تاریخ مستند و معتبری از تحول  معماری و شهر سازی آن فاصله زیاد داریم، تعمیر یک بنای تاریخی بهترین فرصتی است که به محقق مرمت گر این امکان را می دهد که ضمن نجات و احیای آن  بنا گوشه ای از تاریخ ناشناخته معماری را روشن سازد".

 بدون شک گالدیری روشی شفاف و سنجیده  برای مرمت گران آینده ایران، از خود بر جای گذاشت. از این رو نام او در تمامی طول تاریخ مرمت گری ساختمان های تاریخی در ایران پابرجا خواهد ماند. گالدیری یکی از دوستداران برجسته   ایران و بویژه اصفهان بود و تا آخرین روزهای عمر از ایران و فرهنگ ایرانی یاد می کرد. او به دانشجویان ایرانی رشته معماری در خارج کشور کمک های بسیار نمود. به پرفسور سوسن بابائی شخصیت ممتاز دانشکده هنر و معماری دانشگاه نیویورک برای پایان نامه دکترا که در مورد بناهای صفوی بود کمک های ارزنده ای نمود. خیلی از دانشجویان ایرانی و غیر ایرانی را در راه تکمیل پایان نامه و پژوهش یاری می داد و در فرستادن تصاویر و نقشه برای کمک به پژوهندگان بی دریغ بود.

 روزی که با این ایتالیائی خوش ذوق برای راهنمائی و پرسش در مورد ساختمان های صفوی اصفهان، از مادرید تلفنی در خواست کمک نمودم و گفتم که من در استرالیا زندگی می کنم و تلفن منزلش را دکتر آیت الله زاده در تهران به من داده خیلی خوشحال شد. بیشتر از آنکه بگذارد بگویم در خواستم برای چیست از اصفهان می پرسید، از زاینده رود، از فرهنگ و از مردم اصفهان و خاطره هائی که از این شهر زیبا داشت. یادش گرامی باد

/ 27 نظر / 52 بازدید
نمایش نظرات قبلی
نسرین

«كارمن اسكريبانو رودناس» از دانشگاه سنپابلو، «سانتياگو اسكوبارگومز» از دانشگاه كمپلوتنسه و «خوسه فرانسيسكو كوتياس» از دانشگاه آليكانته، مقالات خود درباره حكيم عمر خيام را ارائه دادند. در حاشيه اين همايش نيز نمايشگاهي از كتاب‌هاي نوشته شده در باره خيام و همچنين رباعيات اين شاعر و دانشمند ايراني به زبان اسپانيولي برپا شد.

اسماعیل جعفری

فرصتهایی که دود شد شترسواران مبارک تا پراید سواران بشار اسد

اسماعیل جعفری

له دوست من ؛بنده نظریات جنابعالی را 4 سال پیش به اکثر دوستان گفتم و گفتم ولی نمیدانم چرا مرا ساده فرض میکردند من در آنروز به اکثر این دوستان گفتم که وقتی حاکمان پاسخگوی مطالبات مردم نباشند عاقبت دست متجاوز خارجی تعیین کننده است مثالش افغانستان و عراق و حالا هم مصر و تونس و لبی و خدا میداند چه سرنوشتی در برابر سوریه قرار دارد. جنگ برای تصاحب بازار و انحصار کالا و سرمایه و پول .

محمود دهقانی

در گذشت ناصر حجازی را به خانواده گرامی ایشان و همه دوستداران ورزش تسلیت می گویم

اندیشه گر

سلام و درود با مطلبی با عنوان " باغ فین باز در حال قربانی گرفتن! " به روزم. موفق و مانا باشید.

رامین

وبلاگتان عالی ما انسان ها باید خودمان را پیدا کنیم ذره های از یک پیکریم عشق تنها انرژی است که انسان می تواند در این روزمرگی زندگی که همه چیز را پوچ و پوک می کند قطرات حیات بخشش را بر جان و روح واحد ما جریان سازد . من دوستت هستم بگذار خود را همچون یک پروانه فدای تو کنم و مطمئنم که بی پاسخ نخواهد ماند [لبخند]

علیرضا عمرانی

درود بر جناب دهقانی عزیز. به یاد جاودان یاد علی مرادی ، بومی سرای سترگ استان، با : اقتدارگرایی و بینامتنیت در " کلاخا" چشم به راهتونم.

شکرالله علیزاده

سلام دکتر عزیز امروز 19 خرداد 1390 از طریق دوستی (آقای محمود آرام ) از مقاله ی شما در ارتباط با دهدشت مطلع شدم . مقاله بسیار شیوا و رسا و گویا و بی پیرایه بود همانند معماری بی پیرایه و ماندگار دهدشت . از اظهار لطفی که نسبت به من و آقای عزیزی داشته اید متشکر و خود را شایسته آن همه لطف ندیده و نمی بینم . در اولین فرصت حتما سلامتان را به آقای عزیزی خواهم رساند . من اکنون در اصفهان زندگی میکنم و در این دیار هنر در خدمت شما خواهم بود . موفق باشید و سربلند

بابک

سلام از طریق myup.ir وارد شده و سپس Browse بعد عكس مورد نظر و سپس start