کلينتون: امريکا بانی سرنگونی حکومت مردم سالار مصدق بود

بيل کلينتون ریيس جمهور پيشين امريکا روز پنجشنبه پذيرفت که امريکا مسوول سرنگونی دولت دکتر محمد مصدق بوده است. به گزارش ايرنا کلينتون که دريکی از نشست های مجمع جهانی اقتصاد در داووس سويس سخن می گفت ضمن مقايسه دولت آينده عراق و ايران افزود: ايران يک نمونه کاملا متفاوت است. کلينتون افزود: امريکا در سال ۱۹۵۳ فردی آزاديخواه و مردم سالار منتخب مردم آن کشور را سرنگون کرد و شاه را به حکومت باز گرداند. رئيس جمهور پيشين امريکا گفت: هرچند بيان چنين مطلبی از سوی يک فرد امريکائی مناسب نيست ولی اين مطلبی است که به آن اعتقاد دارم. کلينتون گفت: سپس آيت الله خمينی شاه را سرنگون و ما را مجبور کرد به سمت صدام برويم. رييس جمهور سابق امريکا اعتراف کرد که اقدامات تجاوزکارانه صدام حسين عليه جمهوری اسلامی ايران با پشتيبانی امريکا صورت گرفته بود. وی گفت: بدترين اقداماتی که صدام حسين در دهه ۱۹۸۰ انجام داد با آگاهی کامل و حمايت دولت امريکا بود. کلينتون گفت: هنگامی که محمد خاتمی انتخاب شد من از سرنگون کردن دولت مصدق عذرخواهی کردم. اميدوار بودم که بتوانم روابط حسنه يی با ايران داشته باشم.

/ 13 نظر / 6 بازدید
نمایش نظرات قبلی
Anahita

ايران در هر دوره ای که خواسته کمر راست کند. دشمن با حيله ای جديد آمده. ملت ايران در رابطه با تهديدات اجانب هميشه متشکل شده است. ايران پس از قرن ها مستقل شده و اين را امريکا نمی پسندد. مطمئنن اگر آخوندها کار مثبتی انجام نداده بودند امريکا اينطور موضع نمی گرفت. هرچند سيست درونی ما اشکال دارد برای پيروزی و احترام به منافع ملی بايد متشکل باشيم.

M

ايرانی های داخل کشور با تشکل و يکصدا روز ۲۲ بهمن با تمام تضادی که با آخوندها داشتند ولی اومدن راه پيمائی. شنيدم ايرانی های خارج هم اعتنائی به حرف جورج بوش نکردند. البته عده ای هم هستند که اينها معروفن به بی وطن های نوکر. در بين همين ها هم آدم هائی پيدا شده که به خواست جورج بوش هيچ احترامی ندارن. در کل مشخص شده ۹۹٪ از ايرانی وطنشو دوس داره. اون ۱٪ هم در همه جوامع هس.

مروارید عرفان

چرا اقای خاتمی کوتاهی کرد و همان موقع ادعای خسارت کودتا نشد؟

باران

چه فرق می کند که باعث و بانی اش باشد؟ سنگی ست که ديوانه ای در چاه انداخته و کو تا توان صد تا عاقل؟

محمد(شیپور)

سلام . آقای کلينتون دوهزاريشون کج بوده ؟؟؟؟!!!! دير گرفته ...

Virus

(ما مانده ايم و اين شب ظلمانی بلند / ماييم و اين سکوت / اين بغض سهمناک ، / و آن پنجه ی طلايی چالاک / در ژرفای خاک ! = مشیری )

zita

سلام.ازاين سياستها در همه جای دنيا پياده ميشه٫سياستمدار خوب ميخاد که بدلش را بلد باشه.با داستان فدايی خلق بيشتر موافقم تا خاخام يهودی.

نازنين

از سياست سردر نميارم . بعد از کلی زمان بهت سر زدم موفق باشی .

miti

من ديگه نمی نويسم . مرسی هنوز به فکرمی . مسير زندگيم عوض شده و از حوصله اين کار خارجه .... / هيچ وقت فراموشت نمی کنم