روز جهانی زن International Women's Day

هشتم مارس در سراسر جهان روز زن نامگذاری شده است. در کشورهای اروپائی سال هاست که زنان به حقوق نسبی خود چه در عرصه سیاسی و چه در مسایل حقوقی دست یافته اند و صد البته به عقیده نگارنده آن هم کافی به نظر نمی رسد. در کشور ما از دیر باز زنان ایرانی، تحت ستم قوانین مردسالارانه بوده اند. در هیچ برهه ای از تاریخ به مرد ایرانی یاد داده نشده است که از نظر حقوقی ، برتر از همزاد خود نیست. متاسفانه سیاست های غلط سیاست بازان در ایران، تشکل های زنان که می تواند نصف جمعیت ایران را با حقوق خود آشنا کند، به زیر پرچم سیاسی گروهی برده است.  با گروه  های مستقل ، اساتید و دانشجویان زن دانشگاه ها در شهرهای ایران و با زنان تحصیل کرده ای چون شیرین عبادی به بهانه های واهی به ستیز بر خواسته اند. سی سال پس از انقلاب بهمن، زنان ایران حق دارند به حقوق مساوی با مردان دست یابند. تاریخ پرفراز و نشیب سیاسی نشان داده است انقلابات جهان و بویژه انقلاب در کشور ما، مدیون زنان بوده است. در انقلاب فرانسه زنان پاریس برای آزادی و برابری و داشتن حق اتحادیه راهپیمائی کردند. در ایران و با تجربه از آن تاریخ بود که زنان ایرانی در راهپیمائی ها دوش به دوش مردان شرکت کرده اند. روز بین المللی زن با دستاوردهای شگفت حزب سوسیالیست امریکا در 1909 میلادی گره خورده است و پس از آن در 1913 کنگره ی سوسیالیست های جهان در کپنهاگن از آن دفاع جانانه ای کرده است. پس از نود سال مبارزه بی وقفه زنان آزاده ی جهان برای عدالت و برابری، در نهایت تغییراتی اساسی در  روز و روزگار زنان بوجود آمد. پس از شصت سال که از اعلامیه ی جهانی حقوق بشر گذشت،  در 1975 میلادی درست چهار سال پیش از انقلاب شکوهمند بهمن در ایران، هشتم مارس به عنوان روز جهانی و به خاطر مبارزه و جانبازی زنان در جهان ، با هر رنگ و گروه و مرام جشن گرفته می شود. این سنت در عصر الکترونیک و در جهان متحول امروز رسمیت یافته و در برخی کشورها روز جهانی زن را در تقویم خود تعطیل رسمی اعلام کرده اند.   باشد تا در ایران نیز پس از چرخش صد و هشتاد درجه ای حقوق زن در جهان، عقربه ی زمان به سود زنان ایرانی نیز به گردش درآید.

 

/ 17 نظر / 41 بازدید
نمایش نظرات قبلی
نسرین

آدرس زیر در مورد حقوق زنان است. به علاقه مندان حقوق تقدیم می شود. http://www.akhbar-rooz.com/article.jsp?essayId=19710

زنبور قرمز

سلام آقای دهقانی عزیز می خواستم بگم توی مملکتی که مرداشو به خاطر یه وبلاگ با 10 نفر بازدید در روز می گذارند سینه دیوار واقعا تلاش برای احقاق حقوق زنها کاریست بی نتیجه. البته قصدم جدا سازی بین زن و مرد نیست زیرا چه بسبار زنان جان داده در این راه را هم می توان نام برد. به طور کل می خواهم بگویم که توی مملکتی که همه از حداقل ها محرومند دیگر بحث در مورد حقوق یک قشر خاص چه فایده دارد؟

ایکاریوس

درود. مطلب زیبا و پرمغزتان در مورد فرنگی ها و سفرنامه هایشان را در نسیم جنوب خواندم. عالی بود. و می شد از تک تک سطرهایش فیش برداری کرد. با مطلبی تازه به روزم. گزارش تصویری از شوش "سرزمین خدایان باستان" به همراه گزارشی دیگر

شیپور

سلام . چه بی تکلف و ساده نوشته ای . بدور از شعار با صمیمیت و با صداقت . به همین خاطر به دل می نشیند . البته همه ی زورگوها و مردسالارها و دیکتاتورهای زن ستیز هم از موجودی بنام زن زاده شده اند ....منتها بر سبیل عادت و روال مرسوم و سنت متداول جایگاه و حق مادران و خواهران به بهانه بچه داری و بچه پروری به کنج خانه نشانده اند و در این راستا قدم به قدم حق و حقوق اجتماعی اشان هم محدود و محدودتر می کنند . سنت باز مانده هنوز در جوامع پیشرفته هم رنگ و لعاب خود را از دست نداده و برای مثال سوئیس متمدن رای دادن برای افراد مونث ممنوع ست . شرایط غیر عادلانه کار و حقوق کمتر زنان !! از مردان میشود گفت در اکثر کشورها به نسبتهای زیادی با هم شبیه هستند . شاد و شاداب باشید .

آل مجتبی

روی بـنـما و مـرا گـو کـه ز جـان دل بـرگـیـر پـیش شمع آتـش پـروانه،به جان گو در گیر در لب تـشـنـه‌ی مـا بـیـن و مـدار آب دریــغ بر سر کُشته‌ی خویش آی و ز خاکش برگیر تـرک درویـش مگیـر، ار نـبُـوَد سـیـم و زرش در غمت سیم شماراشک و رخش را زر گیر چنگ بـنْـواز و بساز، ار نـبُـوَد عود چه باک ؟! آتشم عشق و دلم عود و تـنـم مِـجـمـَر گیر درود و صد دروووووووووووووووود؛ با شرح غزل (257) از حضرت حـافــظ چشم به راهتان نشسته ایم . مـانـا باشید و شادکام .

زنبور عسل

سلام آقای دهقانی عزیزم وقتی سرباز بودم همیشه با خودم فکر می کردم کاش حرفی از حقوق ما هم زده میشد کاش یک نفر پیدا می شد که بگوید سربازی نقض حقوق پسران ایرانیست. اندوه که سربازی تمام شد و کسی حرفی نزد. من تعصبی ندارم ولی فکر می کنم در جامعه ایران مساله حجاب و قوانین جزایی تنها ظلمهایی هستند که در حق زنان می شود. اما پسران از روز اول تولدشان چیزی جز ظلم در این اجتماع نمی بینند. کاش روزی هم برای مردان ایرانی جشن می گرفتند و از نسل سوخته ای حرف می زدند که هیچ آینده ای ندارند . قربانت شوم(سجاد)

نسرین

Subway threatens Isfahan's Si-o-Seh Pol Thu, 12 Mar 2009 21:47:55 GMT While the subway station should be at least 150 meters away from Si-o-Seh Pol, it is only 40 meters away. The construction of a subway system in the Iranian city of Isfahan has caused fear that the historical site of Si-o-Seh Pol may collapse. One of the stations of the city's subway, which is currently under construction, will be only 40 meters away from Si-o-Seh Pol (The Bridge of 33 Arches), the Iranian daily Hamshahri has reported. Experts believe Si-o-Seh Pol might collapse during the construction of the subway as the historical site's foundations are not strong enough to withstand the movement caused by the passage of subway trains. The head of Isfahan's City Council as well as the chief executive of the city's Subway Organization said the subway does not pose a threat to Si-o-Seh Pol but declined to give further details, Hamshahri said. Built in 1602, Si-o-Seh Pol is one of the eleven bridges of Isfahan, w

نسرین

which is considered one of the most famous examples of bridge design during the Safavid dynasty era. AKM/SME/MMA

پژمان قانون

سلام دوست عزیز با خوانشی از رویایی به روزم سربلند باشید

protester

زن بودن حماقت است نه جسارت! اصلا بهتر بگم جنایت است!زن بودن یعنی اوج گرفتن های کران دار! و چه خنده دار است،ریاضی هم هر موجود کران داری را بی خاصیت می داند! اگه شرافت مردی به صفر میل کند نجابت این موجود کران دار هم به صفر میل خواهد کرد!شناسنامه ات را نگاه دار،شاید روزی تو را هم انسان بدانند!!!بی خیال ارث،دیه،شهادت و مهریه!عجیب است با تمام ترحم مردانه ام به تو حقی داده ام که خود از تو گرفته ام!و چه سخاوتمندانه تو را انسان خطاب کردم!"