هنر گرافیتی Graffiti

هنر گرافیتی، سرکشی و ماجراجوئی

Graffiti

(Dario Mazda (SANK

 گرافیتی  که در فرهنگ واژه های آکسفورد خطاطی غیر مجاز نیز  معنی شده،  یک هنر پیچیده نویسی است. در بین نوجوانان و جوانان ایالات متحده امریکا و سراسر اروپا و امریکای لاتین طرفداران سرسختی پیدا کرده است  و می رود تا در جرگه ی یک هنر انقلابی به ثبت تاریخ هنر جهان برسد.تاریخ گرافیتی در حقیقت به دوران روم باستان برمی گردد ولی سبک های مدرن آن در دهه های شصت و هفتاد میلادی در شهر نیویورک پا به عرصه ی ظهور گذاشت. این خطاطی غیر مجاز بر روی دیوار های شهر و بر بدنه ی قطارها، دردسرسازترین موضوع برای شهرداران و مسئولان حمل و نقل می باشد.

 

Dario Mazda (Sank 

در سال 1971 میلادی مجله نیویورک تایمز با مصاحبه هائی که با این هنرمندان داشت پیدایش این هنر و هنرمندان سرکش را به خوانندگان مجله گزارش کرد. تا سال ها هیچ کس به این پدیده به عنوان هنر اهمیت نمی داد. هنرمندان گرافیتی که اکثرا نقاشان ماهری نیز هستند، بدلیل نیرو و غرور جوانی وارد کارزار شدند و  خانواده های این هنرمندان نیز ناخواسته رودرروی شهرداران قرار گرفتند. این جوانان اکثرا خواستار دگرگونی بوده و بشدت مخالف تبعیض نژادی اند. طرفداری بی آلایش این جوانان از حقوق بشر، تهی دستان و ضدیت با جنگ، دولت ها را متوجه موج جدیدی کرده است که تنها راه برون رفت را در کنار آمدن با این هنر و هنرمندان دانسته اند. این جوانان سال هاست که در اروپا ، امریکا ، کانادا و استرالیا با نیروی پلیس و شهرداران در جدال بوده اند. آن ها به صورت گروهی در تاریکی شب و در گوشه و کنار شهر، غیر مجاز به رسم و خلق هنر گرافیتی می پردازند و در این راه خیلی از آن ها دستگیر و بازداشت شده  که با  پرداخت جریمه از سوی والدین آزاد شده اند.

Dario Mazda

در این میان شرکت های رنگ سازی نیز بی کار ننشسته  و بازار خوبی پیدا کرده اند.  هر چند از یکسو شرکت های رنگ سازی اروپائی و امریکائی برای بازار خوبی که این هنرمندان بوجود آورده اند خوشحال به  نظر می رسند،  ولی از سوی دیگر روح سرکش و ماجراجوئی های این هنرمندان باعث شده تا آنها به موضوعاتی بپردازند که خیلی هم به سود شرکت ها نبوده است. شعارهای تند و تیز و ضدیت آنها بر علیه جنگ های خانمانسوز باعث خشم جنگ افروزان شده و نیروی پلیس و شهرداران را رودرروی این هنرمندان قرار داده اند. در حال حاضر در برخی از شهرهای جهان نیروی پلیس و شهرداران بر سر عقل آمده و در نقاطی از شهر مکان هائی مجاز برای ترسیم هنر آنها اختصاص داده اند. دانشگاه سیدنی استرالیا با قدمتی صد و پنجاه ساله که مادر دانشگاه های این کشور محسوب می شود تونلی را با نام (تونل گرافیتی)  در اختیار این هنرمندان قرار داده است تا هرچه دل تنگشان می خواهد بگویند. در میان موضوعات جهانی، جنگ خانمانسوز در عراق،  تاثیر ژرفی بر افکار هنرمندان گرافیتی داشته است.

(تصویرهای گرافیتی این مقاله از مزدک،  فرزند این حقیر سراپا تقصیر است که بذر وجودش را توفان انقلاب 1357 ایران در اروپا کاشته است).

 

/ 26 نظر / 101 بازدید
نمایش نظرات قبلی
رضا

محمود جان این کتاب استاد عباس جوانمرد را در سیدنی هم می شود گیر آورد ؟ اگر پاسخ مثبت است خواهش می کنم آدرس محل فروش را بدهید تا تهیه کنم

محمود درویش

"نه تبعيدگاه بدونِ وطن معنا مي‌يابد و نه وطن بدونِ تبعيدگاه‌. زيرا در هر وطني تبعيدگاهي هست و در هر تبعيدگاه چند بيتي شعر. هنوز بازنگشته‌ام. هنوز راه پايان نيافته، تا به استعاره بگويم سفر آغاز شده است‌، ‌وطن را مي خواهم ، غزه را ، وطن يعني همين احساسي است كه اكنون دارم. راه پايان نيافته تا به استعاره بگويم سفر آغاز شده است‌. پايانِ راه شايد آغاز راهي ديگر باشد و بدين‌سان دوگانه خروج و ورود تا بي‌كران خود را مي‌گستراند‌. . تنها در سخنِ پيامبران داس‌ها جاي شمشيرها را مي‌گيرند. داس‌هاي ما، اما در دفاع ،از پيوندِ ابدي روستائيان خوش قلب و يگانه زميني كه مي‌شناسند و در دامانِ آن زاده شده‌اند، شكسته شد‌. داس‌هاي ما، در جنگ با بيگانگانِ تا بُنِ دندان مسلح، شكسته شد . بيگانگاني كه هواپيماها و تانك‌ها به عشقِ ديرينه آنان به «سرزمينِ موعود» مشروعيت بخشيدند.. وطن را مي خواهم ، غزه را ، همان معني خوش احساس فعلي ، درنگ كن كه وطن همين‌جا است‌. " " محمود درويش شاعر فلسطيني"

جعفر بزاز

سلام با تشکر از لطفی که نسبت به دید هفتم دارید،اگر چنانچه لطف کرده و مطالب و اطلاعات مربوط به آقای مهندس عبد الحمید اشراق را برای ما ارسال نمایید بسیار سپاسگذار خواهیم بود.

نسرین

به گزارش خبرنگار اعزامي فارس به اسپانيا، رافائل نادال مرد شماره يك تنيس جهان به همراه كاسياس دروازه‌بان ملي‌پوش رئال مادريد بنياد خيريه‌اي براي كمك به كودكان جهان تاسيس كرده اند. نادال در سخنراني شب گذشته گفت: چند سالي است براي كمك به كودكان جهان از مردم كمك مالي دريافت مي كنيم. اما امروز از خودم مي پرسم براي چه بايد اين كار را انجام دهيم. مگر مي‌شود به تنهايي از پس چنين دنياي عذاب‌آوري بربيايند. به كودكان گرسنه آفريقايي كمك كنم يا به سرمازدگان ارتفاعات روسيه. در اين چند روز مدام به خودم مي‌گويم اگر با تمام وجود به كودكان غزه كمك نكنم ديگر انسان نيستم . مردم اسپانيا مرا دوست دارند نه به خاطر مدال طلاي المپيك بلكه به اين خاطر كه مي‌خواهم انسان باشم. ايكر كاسياس دروازه‌بان تيم اسپانيا نيز در سخنراني شب گذشته خود بر اين نكته تاكيد كرد كه در مراسم سال نو در ميدان مركزي مادريد شركت نمي‌كنم. او در مهم‌ترين بخش از سخنان خود گفت: مگر مي‌شود با ديدن صحنه‌هايي كه از شهر غزه منعكس شده امشب در ميان شادي مردم حضور پيدا كرد و خنديد.

پیمان صیادی برازجانی

سلام عمو جان سال نو میلادی رو بتون تبریک میگم امیدوارم سالی پراز شادی و سلامتی داشته باشید سلام مزدک رو هم برسونید واسه دنیا هم امیدوارم بر خلاف شروعش سال بدون جنگی باشه شاد و پیروز باشید

ایکاریوس

سلام بر استاد دهقانی عزیز. حاجی ها رفتن سفر مکه و برگشتند و شما هنوز در سفری [لبخند] خیلی مخلصیم. با مطلبی تازه به روزم.

محمود دهقانی

پیمان خان کجائی. ایمیییییییییل؟

فرزان اسدی( ابوحنانه)

سلام پست بالایی امکان ارسال نظر نداشت در این پست پیغام می ذارم. بی آبروئیهای یک رئیس را ببینید. جنایات اینها ابروی هر چه انسانه رو برده. این آخر حقوق بشره که بر سر یک بچه معلول ایرانی آورده اند . بدرود.

فرزان اسدی( ابوحنانه)

سلام نمی دانم چرا قسمت ارسال پیامهایت دچار مشکل است به مانند چند وقت قبل. به هر حال پیغام را اینجا می گذارم : فرصت خوبی است برای ایرانیان که در این مجالس پرشور شرکت نمایند و لذت ببرند. جای ما را هم خالی کنید! وبلاگ ابوحنانه به روز شد : افتخار ملی است يا افتضاح ملی؟ http://abushahr.blogfa.com/

منصوررستگار

سال نو بر شما و خانواده ی ارجمندتان فرخنده و با شادی وسرفرازی همراه باد ، از بزرگواری شمادر یادآوری لغزشهای مقاله ی نوروز پسپاسگزارم و امیدوارم که باز هم مرا از رراهنماییهای ارزنده ی خود بهره مند بفرمایید. ارادتمند : رستگار