عاقل آن است که انديشه کند پايان را

با بالا گرفتن خشونت ها در عراق که  رسانه های غربی با نام اختلافات شیعه و سنی به آن دامن می زنند تا بر جنایت هولناک اشغالگران سر پوش بگذارند ملت خاور میانه بویژه شیعه ها و اهل تسنن می بایست با هوشیاری به این قضایا نگاه کنند. اینجانب به این دلیل که در دوران نوجوانی در دبی بیشترین دوستان اهل تسنن را داشته و شناخت نسبتا خوبی از فرهنگ تسنن دارم بر این شدم تا با تلفن و ایمیل هائی که از دوستان و همچنین از چند تن از دوستان عرب و بنگالی و پاکستانی در سیدنی  دارم دست به یک نظر سنجی محدود بزندم که حاصل آن بر عکس اختلافاتی که غربی ها آن را عمده می کنند چندان عمده نبوده و این بدبختی ریشه در تفرقه های شناخته شده ی استعمارگران دارد. پاسخ دوازده تن پاکستانی و بنگلادشی بدون بروبرگرد مخالفت با آقای جورج بوش بود. از سوی دیگر پاسخ برخی از  دوستان من را شگفت زده کرد.عده ای از این دوستان از آقای محمود احمدی نژاد طرفداری می کردند. از شواهد امر چنین بر می آید که سخنان تلطیف شده آقای محمود احمدی نژاد نه تنها بر ساکنان خاور میانه بلکه بر اروپائیان نیز تاثیر گذاشته است. نظر سنجی های عمده ای که از طرف سازمان های جهانی بویژه سازمان های امریکا ئی که با مردم کشور های جهان بعمل آورده اند نشان می دهد که درصد قابل ملاحظه ای آقای جورج بوش را مسبب نا آرامی ها و خشونت در جهان اعلام کرده اند و طرفداری از آقای جورج بوش به نسبت بسیار زیادی افت داشته است.  از هشت تن دوست و آشنایان  یهودی ای که من نظر خواهی کرده ام و خیلی صمیمی و بدون ملاحظه نظرشان را جویا شده ام سه نفر از آنها بشدت بی علاقه گی اشان را به  سخنان آقای احمدی نژاد ابراز کردند. ولی جالب توجه آنکه از این عده فقط یک تن موافق آقای جورج بوش بود. هر چند که این نظر خواهی محدود است ولی  روزنه  ای بر این حقیقت گشوده است که آهنگر زاده گرمساری با بینی عقابی و ژست کوچک اندام شاه عباسی اش بر خلاف آنچه بعضی از روزنامه نگاران ایرانی در هنگام انتخابات اعلام می کردند مردی با هوش بوده و ترکیب وزرای کابینه اش که درصد زیادی از آنها را خانواده ها ی شهیدان جنگ تحمیلی تشکیل می دهد و عمدتا از روستا های ایران  هستند اگر به استقبال شعار سایت دانشجوئی ایسنا : رهرو آنست که آهسته و پیوسته رود. با درایت و بدون قلمبه گوئی  و خودبینی به پیش رود فصل جدیدی در تاریخ ایران ورق خواهد خورد. ولی نباید از این پند شیخ اجل سعدی شیرازی نیز غافل بود که گفته است: عاقل آن است که اندیشه کند پایان را.

/ 4 نظر / 7 بازدید
احمد

من مطالب شما را خواندم . اطلاعات مفيدی بود. موفق باشيد. نويدی.

يونس قيصی زاده

سلام آقای دهقانی. حالتان چطور است؟ مدتی است که مقاله ای از شما دريافت نکردم. گرفتار چه کاری هستيد که کمتر به نوشتن ميرسيد. ای کاش در ويژه نامه نوروزی مقاله ای از شما داشتيم. برای دهمين سال انتشار و ۴۴۴ شماره داريم مطلب دريافت ميکنيم با عنوان ده سال با نسيم جنوب. اگر توانستيد مطلبی برايمان بفرستيد خيلی ممنون ميشويم. موفق باشيد.

شيبور

سلام . راست گفتی . نوروز هست . ولی هر سال دريغ از بارسال ....اما من همواره سعادت و سلامتی شما را ارزومندم . هر روز و شامت به سلامت

علی

باز هم بنویسید موفق باشید