یاد دکتر ساعدی نویسنده نامدار ایران گرامی باد

بیست و دو سال پیش دکتر غلامحسین ساعدی نویسنده ی نامدار ایرانی در پاریس درگذشت. به یاد دارم آن صبح غم انگیز که من در مادرید  هنوز در رختخواب بودم با صدای تلفن  دوستان عزیزم آقای ناصر بانکی و پس از ایشان آقای عباس جوانمرد از خواب برخاستم و خبر تلخ تر از زهر در گذشت دکتر ساعدی را به من اطلاع دادند.  صدای هر دو گرفته بود و بر عکس همیشه خش داشت. آنروز نتوانستم به دانشگاه و کلاس درس بروم . من فصلنامه الفبا را در دوران دانشجوئی در مادرید پخش می کردم و به فروش می رساندم تا به سهم خودم به ادبیات معاصر خدمت کرده باشم. نامه هائی از این نویسنده ی مردمی دریافت می کردم و گاهی تلفنی نیز با ایشان حرف می زدم. طبعی لطیف و صمیمی داشت و همراه با لطیفه ای آدم را به کار هنری دلگرم می کرد. پز و افاده نداشت. حرف هایش بی غل و غش بر روح  و روان انسان تاثیر گذار بود.  در یکی از نامه ها نوشته بود: " دلگرمی شما جوانان ما پیر مرد ها را به خر حمالی وا می دارد". پس از مرگ دکتر ساعدی تا چند هفته گیچ و پکر بودم و گریه می کردم. امروز با ایمیل با خبر شدم جمع کثیری از ایرانیان در ساعت ِ پانزده ِ روز شنبه سی‌ام آبان ماه ۱۳۸۸، برابر با بیست و یکم نوامبر ۲۰۰۹ در گورستان "پرلاشز" پاریس بر مزار او گرد می آیند تا یاد نویسنده بزرگ ایران را گرامی بدارند. یاد دکتر غلامحسین ساعدی نویسنده بزرگ ایران گرامی باد.

/ 45 نظر / 107 بازدید
نمایش نظرات قبلی
فرزانه بابایی

sgام آقای دهقانی گرامی /از راهنماییهای ژیشین شما بسیار سژاسگزارم بنابر صحبت شماجویای کلاسی شدم وامروز اولین جلسه بود که به نظرم خیلی خوب بود از صراحت شما دربیان نظرتان وهمچنین راهنماییتان ممنونم .گرچه نوشته های من چندان ارزشمند نیست ولی به قول بیهقی" هیچ نبشته ای نیست که به یکبار خواندن نیرزد" !منتظر نظرات ارزشمند شما هستم .

رامین بوشهری

من واقعا به شما استاد عزیزم خسته نباشید میگم .

محمود دهقانی

شنیدم با دستگیری پنج انگلیسی در آبهای مرزی ایران آقای محمود احمدی نژاد دستور پنج دست کت و شلوار خوش دوخت برای مهمانان عزیزشان داده اند.

آرگیشت

سلام ببخشید! واقعا شرمنده اون روز خسته بودم احتمالا خوشحال شدم که تموم میشه خط آخر عجله کردم ! [نیشخند] ممنون که گفتین

آل مجتبی

غزل (313) بـــاز آی سـاقـیـــــا ! کـه هـــوا خـــــواه خـدمـتـم مـشـتـــاق بـنـــدگــیّ و دعــاگــــــــــــوی دولـتـم ز انـجــا کـه فـیـض "جـام سـعـادت‌فــروغ" تـوسـت بـیـــــرون شــــــدی نـمـــای ز ظـُلـمـات حـیــرتـم هــر چـنــد غــرق بـحــر گـنـــاهــــم ز صـد جـهـت تــا آشـنــای عـشــق شــــــــدم ز اهـل رحـمـتـم درووووووووووووووود بـر شــمــــــا ! «ستیغ سخن» با شـــرح استاد مرادی بر دو غـزل حـافظ به روز شد . یــا مــــــــولا ! یـا امـیـر الـمـؤمنـیـن !

مهدی یار/فرفروک

درود بر شما . در مورد زنده یاد ساعدی ، نظر داده ام . ولی با قصه " غروب تلخ " بروزم . مانا باشی .

آرمان اصلاح پذیر

سلام ممنونم از اینکه هر وقت شما رو دعوت کردم پذیرفته اید و آمده اید من همیشه از نظرات خوبتون استفاده کردم اما به دلیل اینکه در نوشتن سر رشته ندارم و افراد اهل قلم معاصر کشور رو خوب نمیشناسم به خودم اجازه نمیدم که در این باره نظر بدم البته اگه اشکال نداره اما هر سری که به اینجا میام مطالب خوبتون رو کامل میخونم ممنون پاینده باشید