گلبانگ هنر ایرانی در سیدنی استرالیا

این گزارش هنری در نشریات و سایت ها بازتاب داشته که آدرس آن ها در زیر نوشته آمده است

گلبانگ هنرایرانی در سیدنی استرالیا

دکترمحمود دهقانی

شهرزادچنگلوایی / عکس از thenational.ae

روزهای پایانی هفته در سیدنی استرالیا، سنگین تر از روزهای دیگر است. من بیشتر به نمایشگاههای هنری شهر می‌روم و با گشت و گذار در موزه‌ها و گالری‌ها، چند ساعت به تماشای کارهای هنری می‌پردازم. از این رو، دیروز به گالری "نیو آلبیون" در شماره ۵۵ خیابان "آکسفورد" در سیدنی رفتم. دو دوست فرهیخته از آموزش و پرورش و کتابخانه استرالیا و دوستی نیز از دوستداران دانشنامه "ایرانیکا" در "استرال آسیا" همراهم بودند. با استقبال هنرمندانه مدیر گالری آقای "آدم سیمس" فرصتی دست داد تا در نمایشگاه که کارهای هنری معاصر ایران را از هنرمندان در برون و درون مرز برگذار کرده بود، گفتگویی داشته باشم.

 

گالری " نیو آلبیون " سیدنی استرالیا با چندین گالری در سراسر شهرهای بزرگ و پول دار جهان، با داد و ستد کارهای هنری توانسته است دست به ابتکارات زیبایی بزند. این نمایشگاه با نمایشگاهای "ونکوور" کانادا، شهرهای اروپایی و همچنین شهر دبی در بیخ گوش شهرهای ایران و حتا تهران پیوند داد و ستد دارد.

کارهای هنرمندان در این نمایشگاه گویای برجستگی هنری آنان است که توانسته‌اند با هنر خود، برشی از نمای روزگار ایران کنونی و پیشینه دیر پای آن را بازتاب دهند. از هنر نبشته نگاری "کالیگرافی" تا نگارگری های نورپردازی شده و هنرهای الکترونیکی و هنر عکاسی از همه سو هنر این هنرمندان ایرانی را در زیر یک تاق به داوری بازدید کنندگان گذاشته است. در کارزارهای هنری، زنان ایرانی بیشتر از پیش با دیدگاه ژرف هنرمندانه گره ها و گرداب های فراروی فرهنگ دیر پای سرزمین خود را با ناوک قلم و هنر نشانه گرفته اند.

تابلوها و کارهای هنرمندان ایرانی درون و برون مرز، همچون فیلم های ایرانی توانسته است در نمایشگاه های شهرهای جهان جا باز کنند و نه تنها گالری ها بلکه سازمان یونیسف نیز به پیشواز کارهای هنرمندان ایرانی آمد.

نمونه بارز آن یکی از کارهای هنرمند بزرگ ایرانی - فرانسوی "محمود زنده بودی" است که سازمان یونیسف آن را برای کارت فراخوان جلوگیری از فلج کودکان در چهار ده سال پیش برگزید و با پخش آن مردم جهان را به یاری کودکان افلیج فراخواند و آقای "تد ترنر" مدیر سرشناس رسانه "سی ان ان" نیز با کمک یک میلیارد دلاری به پی‌ریزی واکسیناسیون یونیسف برای کودکان جهان، همت گمارد و یونیسف با امیدواری اعلام نمود که فلج کودکان در دو سال ریشه کن خواهد شد.

از سوی دیگر خیلی از کارهای هنرمند بزرگ تبریزی آقای احد حسینی که کارهایش زینت بخش موزه آذربایجان در تبریز است، به ویژه مجسمه مونالیزای او در پاریس و شهرهای دیگر اروپا نمایش داده شد و تماشاچیان به گونه ای شایسته به پیشواز آن آمدند.

چیزی که در ایران هنرمندان با آن سر و کار دارند، کمبود امنیت هنری است، چون مسئولان دولتی به هر گونه‌ای از کارهای هنری غیر دلخواه خود جلوگیری و با آنان ستیزه می کنند. از آنجا که هنر آیینه روزگار هنرمند است، هنرمندان ایرانی کارهایشان بازتاب روزگاری است که می‌بینند و در آن زندگی می کنند. آن گاه که با تنگ نظری مسئولان عرصه بر آن ها در خانه تنگ می شود، به میمنت چمبره الکترونیک، از در و پنجره ها همچون تیغ آفتاب خاور سر برون آورده و تابان می شوند.

کارهای هنرمندان ایرانی در نمایشگاه "نیو آلبیون" در سیدنی که از ۵ جولای تا ۴ آگوست ۲۰۱۲ میلادی برگزار است دارای ژرفنای اثرگذار هنری است و راستی را بخواهیم توصیف آن ها در سخنی کوتاه آسان نیست و باید از نزدیک این آثار خیره کننده را تماشا کرد تا دریافت که هنرمندان ایرانی و ایرانی‌تباران نیز سری در سرهای هنر امروز جهان دارند و در جهانی که هنر و فرهنگ کشورها چهار اسب می‌تازد، در رده ملت های ره گم کرده‌ای نیست که گروهی، چون نیک بنگری همه تزویر می‌کنند، می‌خواهند فرهنگ مردم این سرزمین چند هزار ساله را با کوته‌بینی خود به بازی بگیرند. در این گزارش بسیار کوتاه نگاهی به کار هنرمندان خواهد شد اما در بر گیرنده همه گوشه‌های هنری کار این هنرمندان گران مایه نیست.

آقای " قربان‌علی اجلّی " با هارمونی رنگ "نبشته نگاری" های بسیار زیبایی همچون قالی بی‌همتای خوش‌رنگ ایرانی به نمایش گذاشته است.

کار بسیار زیبای چهار تکه "نازگل انصاری‌نیا" در کف نمایشگاه نیز دیدنی است.

"شیرین علی‌آبادی" با روایت‌گری از زنان و دختران جوان امروز ایران و جهان دست به ابتکار زیبایی زده است.

کارهای زیبای "هاله انواری" و "سمیرا هدایی" و "شهرزادچنگلوایی" با درهم تنیدگی هنر، گویاتر از هزاران برگ نوشته، از زن ایرانی امروز سخن به میان آورده است.

"بابک گلکار"، متولد برکلی ایالات متحده از پرتو هنر تبار خود در کار هنرمندانه‌اش نه تنها در زادگاه خود امریکا، بلکه در گالری دبی نیز تاریخ را به تندار قالی بسته است.

"باربد گلشیری" و "بهنام کامرانی" هر یک با دیدی جداگانه به گوشه‌های ژرف هنر پرداخته‌اند. "عباس کوثری" در کارهایی بکر، آموزش و کار زنان پلیس چادری در روزگار کنونی را به داوری گذاشته است.

کارهای هنر الکترونیکی "بهرنگ صمدزادگان" و کار ویدیویی ژینوس تقی‌زاده" نیز زیبا و برجسته است.

کار هنرمندانه "فریده شهسوارانی" آنچنان ژرف است که چشم بازدیده کننده را میخ‌کوب خود کرده و در تار و پود فرهنگ کهنسال ایران‌زمین به کاوش وامی‌دارد.

نام هنرمندانی که کارهایشان در نمایشگاه "نیو آلبیون" نمایش داده شده:

قربان‌علی اجلّی متولد ۱۹۳۹ میلادی در شهر میانه . شیرین علی آبادی ۱۹۷۳ تهران. نازگل انصاری نیا ۱۹۷۹ تهران. هاله انواری ۱۹۶۲ تهران. شهرزادچنگلوایی ۱۹۸۳ تهران. بابک گلکار ۱۹۷۷ "برکلی" ایالات متحده امریکا. باربد گلشیری ۱۹۸۲ تهران. سمیرا هدایی ۱۹۸۱ تهران. بهنام کامرانی ۱۹۶۸ شیراز. عباس کوثری ۱۹۷۰ تهران. بهرنگ صمدزادگان ۱۹۷۹ تهران. فریده شهسوارانی ۱۹۵۵ تهران. ژینوس تقی زاده ۱۹۷۱ تهران.

 

Ali Adjalli / Shirin Aliabadi / Nazgol Ansarinia / Haleh Anvari / Shahrzad Changalvaee / Babak Golkar / Barbad Golshiri / Samira Hodaei / Behnam Kamrani / Abbas Kowsari / Behrang Samadzadeegan /Farideh Shahsavarani / Jinoos Taghizadeh.

Contemporary Iranian Art 5 July- 4 Aug 2012

NEW ALBION GALLERY

55 Oxford Street,

Surry Hills NSW 2010

Australia.

Phone +61292870609

info@newalbiongallery.com

 

www.newalbiongallery.com

 

این گزارش در این نشریات و سایت ها بازتاب داشته است

ایران نامه پایگاه میراث فرهنگی. دکتر شاهین سپنتا. اصفهان

http://drshahinsepanta.blogsky.com/1391/04/28/post-859

هفته نامه نسیم جنوب. بوشهر

http://www.nasimjonoub.com/articles/article.asp?id=14313

سایت ستاره های اوز. فرهاد ابراهیم پور. دبی

http://www.ewazstars.com/gardeshgari.htm

/

/ 13 نظر / 151 بازدید
نمایش نظرات قبلی
نسرین

در ایران نامه چون در فیبریت دارم آن را خواندم. رفتیم دیدیم بسیار خوب بود

شهریار

سلام و درود چند وقتی بود ، دلمان تنگ نوشته هایتان بود، خوشحالم که دوباره دست به کیبورد شده اید... شاد باشید و سلامت

مهدی یار / فرفروک

درود . مثل همیشه نوشته هات آگاهی بخش و زیباست . موفق باشید . منتظرت میمانم جهت مطالعه واظهار نظر ( بیلاخی به گذشته ها )

باقی مانده های یک گلابی

بعد از مدت ها انقدر هیجان زده از آمدنم هستم و هیجان زده تر شدم وقتی دیدم شما هنوز می نویسید و مثل خیلی های امثال من ترک نکردید وبلاگ نویسی را... می خوانمتان + سلام...!

شیپور

سلام دکتر . دیگر من نمی گویم ...چون حتما به چنجره من هم تلنگر زده ای ...شرمنده....لااقل کاشکی میدانستم به روز کرده ای تا بیایم عرض ادبی کنم ....از گزارش های با احساس و با حالت که چون آینه می تاباند استفاده می کنم ....همیشه پویا و نویسا باشی .

llم حقگو

سلام بر استاد گرنقدر عرصه هنر که هر چند گاه ظرایف هنر را با قلم شیوای خود به نمایش می گذارد و مخاطب را مبهوت هنر کرده که از اولین کلمات وی را با خود به ژ رفای دلنوشته هایش برده و تا آخرین کلمات همراهی می کند آری متاسفانه امور کشور ما را گروهی بعده گرفته که ارزشی برای هنر هنرمند ...مگر .... اولین کتاب اینجانب هم با ناداوری بدلیل سیاسی بودن مجوز چاپ نگرفت ولی من همچنان ادامه خواهم داد منتظر شما هستم با یک غزل با موضوع زلزله

susa

جنگ تحمیلی و میراث فرهنگی خوزستان علی بویری رژیم عراق در طی جنگ تحمیلی با خصومت آشکاری نسبت به مواریث فرهنگی، میراث چند هزار ساله ایران در شوش و خوزستان را هدف قرار داد. [موزه آباد، هنگام جنگ تحميلي] رژیم عراق در طی جنگ تحمیلی با خصومت آشکاری نسبت به مواریث فرهنگی، میراث چند هزار ساله ایران در شوش و خوزستان را هدف قرار داد. خبرگزاری میراث فرهنگی ـ گروه میراث فرهنگی ـ رژیم عراق در طی جنگ تحمیلی با خصومت آشکاری نسبت به مواریث فرهنگی، میراث چند هزار ساله ایران در شوش و خوزستان را هدف قرار داد. کشورعراق معاهده 1954 لاهه درخصوص حفاظت از اموال فرهنگی در زمان مخاصمات مسلحانه را امضاء کرده و متعهد به اجرای مفاد آن بود؛ با این‌حال امضای این معاهده سبب نشد تا بسیاری آثار تاریخی از گزند حمله در امان بمانند. طبق معاهده 1954 لاهه، کشورهای امضاءکننده متعهد می‌شوند اموال فرهنگی منقول، غیرمنقول، بناها و مجموعه‌های تاریخی و فرهنگی را چه در سرزمین خود و چه در سرزمین یکدیگر از طرفین این معاهده محترم ش