یاد این انسان شایسته تا ابد خوش می درخشد

یاد این انسان شایسته تا ابد خوش می درخشد

[محمود دهقانی]

 

 

محمود دهقانی - استرالیا

 

دکتر باقر  آیت الله زاده شیرازی  به دلیل عوارض قلبی، درست  در مراسمی که برای بزرگداشت وی برگزار شده بود، یکشنبه شب  ٢٨ مرداد ماه درگذشت.

 

این مراسم در فرهنگستان هنر بود و در هنگام حادثه آقای سید محمد بهشتی رئیس پیشین میراث فرهنگی و تنی چند از مدیران و پژوهشگران معماری کشور نیز حضور داشته اند. از عکس مخابره شده خبرگزاری دانشجویان ایسنا چنین برمی آید که دکتر آیت الله زاده شیرازی که با دهان باز در میان گروهی از پژوهشگران از جمله آقایان مهدی حجت و اسکندر مختاری و شهریار عدل که به همراه سید محمد بهشتی دور او گرد آمده اند قبل از انتقال به بیمارستان دی تهران درگذشته است. این خود نشان از تشکیلات نامنظم آمبولانس و تاخیرهای بیش از حد در شهری دوازده ملیونی دارد که می بایست مجهز به چند بالگرد برای حوادث ناگهانی باشد. وجود ثانیه های عمر افرادی چون دکتر آیت الله زاده شیرازی برای فرهنگ و آثار باستانی این کشور غنیمت است و نباید این چنین ساده به هدر رود.                                                                                                                                      کمتر کسی  در جمع تاریخ و معماری و مرمت بناهای تاریخی در ایران وجود دارد که  نام دکتر  باقر آیت الله زاده شیرازی را نشنیده و یا از کلاس ها ی این استاد پیشکسوت رشته ی مرمت و معماری استفاده نبرده باشد.  او حق استادی بر گردن خیلی از مسئولان امور میراث فرهنگی دارد که در جابه جای این سرزمین از ساختمان ها و آثار ملی  کشور حفاظت می کنند.

 

 

دکتر آیت الله زاده شیرازی در مقدمه ای بر ترجمه کتاب عالیقاپو تالیف پروفسور "اوژنیو گالدیری" نوشته است: "در سرزمین ما که تا تدوین تاریخ مستند و معتبری از تحول معماری و شهرسازی آن فاصله زیاد داریم، تعمیر یک بنای تاریخی بهترین فرصتی است که به محقق مرمت گر این امکان را می دهد که ضمن نجات و احیای آن بنا گوشه ای از تاریخ ناشناخته معماری را روشن سازد".

 

 دکتر آیت الله زاده شیرازی برای  پایه گذاری این حقیقت و برای  تدوین تاریخ مستند بویژه از بناهائی که در لیست میراث فرهنگی ایران و سازمان یونسکو قرار داشت زحمت بسیار کشید.  با گردآوری نسخه های خطی و همچنین فراهم نمودن یک بایگانی از تحقیق های با ارزش  حرکتی بزرگ و اصولی را آغاز نمود. او همیشه در حال تدریس بود و یا در فضای باز دانشکده  جمعی از دانشجویان به دور او گرد آمده بودند.                                                                                                                                     

 

دکتر آیت الله زاده شیرازی نه تنها در ایران بلکه برای اروپائیان و محققانی که از خارج به ایران می آمدند  نیز شخصیتی علمی و برجسته و راهنمای با کفایتی بود. پروفسور گالدیری و همچنین  روبرتو اورازی از متخصصان طراز اول "انستیتو ایزمئو" ایتالیا که در اصفهان در دوران پیش از انقلاب کار مرمت بناها و کاخ های صفوی را به عهده داشتند برای دکتر آیت الله زاده شیرازی ارج و اهمیت ویژه ای قایل بودند. آنان سال های متمادی در ایران به عنوان مرمت گر و کارشناس بناهای تاریخی دوران صفوی مشغول به کار و تحقیق گسترده بوده اند و دکتر آیت الله زاده شیرازی در ارتباط تناتنگ با این امور بود. پس از انقلاب با تلاش خستگی ناپذیر جمع قابل ملاحظه ای از دانشجویان مستعد و دلسوزان گستره مرمت و معماری را برای نگهداری و مرمت ساختمان های تاریخی ایران آموزش داد. او برنامه های وسیعی برای حفاظت از آثار باستانی در سر داشت و شب و روز برای تربیت دانشجویان و پیشبرد روش های علمی در بررسی بناها و مرمت و نگهداری آنها تلاش می کرد و دریغا که در حین دریافت تقدیر نامه اجل مهلت نداد.                                                                        

 

دو سال پیش در تهران با این استاد شایسته ایرانی ملاقات داشتم. مرد خوش پوشی بود و مهربان که   تبسمی گیرا و به یاد ماندنی داشت. از نظافت و مرمت چند ساختمان دوران قاجاری تهران دریافتم که او دلسوز بناهای تاریخی  بوده و عاشق کار خود می باشد که این کار یکی از اصول ورود به کارزار این میدان است. خانم اکرم بحر العلوم در یکی ازآن ساختمان های دوران قاجار به طرزی علمی و مفید از کتب و پایان نامه های با اعتباری که دکتر آیت الله زاده شیرازی گردآوری کرده بود  نگهداری می کرد و تنها جائی بود که بر عکس همه شهرها همه چیز ازجمله دستگاه تصویر برداری برای محقق امور تاریخی فراهم بود.

 

در یکی از اتاق ها جمعی دانشجو با دکتر آیت الله زاده شیرازی نشسته بودند. حافظه ای قوی داشت و رد کتاب های تاریخی را از حافظه می گفت.  لیستی از عنوان های کتاب ها را  گرد آورده بودند و در حافظه کامپیوتر نیز نگهداری می شد. با یاری دکتر آیت الله زاده شیرازی  رد پای اشعار دست نویس عبدی بیگ شیرازی شاعر ی که در دوران شاه طهماسب صفوی می زیسته را در یزد و در کتابخانه ملک  یافتم. او خود پایه گذار مجله فرهنگی معماری "اثر" بود و بصورت عملی و علمی از دیرباز دستی در امور تاریخی و مرمت داشت و استاد راهنمای تحقیقات ارزشمند خیلی از دانشجویان سراسر کشور بوده و بر این اساس رد پای نسخه های دستنویس و متون تاریخی را خوب می دانست. یاد این انسان شایسته در دل من و فرزندم که در تهران از او محبت دید تا ابد خوش می درخشد. یادش گرامی باد.                                                                  

 

 

 

 

هفته نامه سیاسی، فرهنگی، اقتصادی، ورزشی
صاحب امتیاز: دکتر امیر خلف پور
مدیرمسوول و سردبیر: یونس قیصی زاده
نشانی: بوشهر – میدان قدس – کوچه جانبازان – دفتر هفته نامه نسیم جنوب
تلفن: 2525900
فکس و پیامگیر: 2528151+98 771
صندوق پستی : 1199
پست الکترونیک:
info@nasimjonoub.com

/ 22 نظر / 6 بازدید
نمایش نظرات قبلی
zita

سلام جهانگرد عزيز روح همه ايران دوستان شاد باشد.

شهبازی

آقای دهقانی گل. کجائی بابا. سالها دوست و امسال آشنا. از من حالی نمی گيری......

ايرج

چشم براه. قبلا از شما سپاسگزاری می کنم

بهزاد

درود بر شما آقای دهقانی از لطف و محبت جنابعلی سپاسگزارم حقيقتاّ اطلاع رسانی شما درباره دکتر باقر آیت الله زاده شیرازی کاملتر از صدا و سيما ميباشد به اميد اينکه روزی باشد که استادهايمان قبل از مرگشان شناخته شوند همچنين چه لذت بخش است خواندن وبلاگ پر بار یک ایرانی از سیدنی. برقرار باشید و پیروز.

مسعود

سلام محمود عزيز

مهرداد روشن

خدايش بيامرزد. انسان شريفی بود. آموزگاری وارسته. افتخار شاگردی ايشان را در سال ۶۷ داشتم.

محسن

محمود خان آپديت کن. خدابيامرزه اين انسان شريف و اهل تاريخ

ايرج

استاد حيف که دير شد. مقاله ای با ايميل دانشگاه فرستاده ام لطفا بخوانيد و اگر زحمت نيست واسه ام راست و ريسش کنيد. متشکرم