این آخوند با حال را آزاد کنید

 

مطلب امروز من از ورای دردی است که دست از سرم برنمی دارد و حسابی دلم را خون کرده است. من انسان متدینی نیستم. با متدینین نیز عداوتی ندارم. با خود عهد بسته ام انسانگرا باشم. حال چه کسانی را خوش آید و چه کسانی را بد،  به من مربوط نیست. در مدت شش یا هفت سال وبلاگ نویسی متوجه آخوند با حالی شدم که نامش حجت الاسلام سید محمد علی ابطحی بود. تا مدت ها فکر می کردم از سادات فامیل مادری من است ولی دیری نپائید دریافتم او شمالی است. بگذریم:                                                                       

 وقتی پس از دویست و سی و شش سال فرمانروائی سلسله صفویه ، یعنی سلسله ای که پادشاهان و سلاطین آن چون خود را فرزندان امام موسی کاظم ، امام هشتم شیعیان می دانستند، هم رهبری سیاسی و هم پیش نمازان را به قول اسکندر بیگ منشی مورخ شاه عباس اول "مرشد کامل"  و از تبار خود می دانستند و تا در ایران فتح شده به دست اعراب مسلمان و نابود کننده ی زردشتیت یا به قول عرب ها : فرس المجوس (ایرانی آتش پرست) ، تشیع را جانشین مذهب تسنن نکردند آرام نگرفتند و  از پا ننشستند. ولی از تاریخ دریافتیم که سر انجام عمر دودمان شیعی صفوی به سر آمد. با سر نگونی آن دودمان که به ایران طبق شواهد تاریخی خدماتی هم کرده اند، میراث ها تقسیم شد و از آن جمله قدرتی بود که ملاهای شیعی بدست آوردند .                        

در آغاز این نوشته عرض کردم که مطالب امروز من از ورای دردی است که دست از سرم بر نمی دارد. باری: اگر قدرت سیاسی در آن دوران به دست سلسله صفویان افتاد ولی ملایان مذهبی که از برکت تشیع و خدمتگذاری شاه اسماعیل اول صفوی، صوفی صغیر السن، و مادر مسیحی اش  "مارتا"  پا گرفته بود آنقدر  دامنه ی نفوذشان گسترش یافت که بعدها توانستند نخستین ضرب شست را در قلمرو سیاست استبدادی ناصر الدین شاه قاجار به مرحله ی اجرا در آورند.                                                                                   

همانجا بود که امتیاز دخانیات شرکت انگلیسی " رژی"  را لغو کردند. و در دوره ی مظفر الدین شاه پا را فرا تر گذاشتند و از انقلاب مشروطیت دفاع جانانه کردند. و هم آنها بودند که در دوره ی نکبت بار احمد شاه بر علیه او به پا خواستند که تاریخ ایران گواهی بر این مدعاست. باری صحبت من از ورای دردی است که دست از سرم بر نمی دارد و آن چهره ی تکیده ی وزن کم کرده ی ابطحی این آخوند با حال است که من در لیاس شخصی روزگاری او را در یکی از کشورهای اروپائی دیده ام. این آخوند خوش تیپ و با حال که در میان جوانان ارزش و اعتبار فراوانی دارد و روزی جوانان باباکرم وار انگشت می شکستند که:" ابطحی باید برقصد" و این آخوند با حال در برابر این همه صمیمیت اشک چشمش را با عبایش پاک کرده بود، اینک در زندان تکیده و وزن کم کرده به نظر می رسد. ابطحی در ده سال پیش در پاسخ به مجله " اکسپرس" چاپ فرانسه در پاسخی گفته بود : "جناح  محافظه کار و متحجر سعی در بر خورد خشونت آمیز دارد که مانع اصلی استقرار جامعه ی مدنی است". آیا محاکمه ی امروز او مربوط به حرف دیروز اوست؟ یا تحولی جدید در او به وجود آمده است؟  با آرزوی آزادی همه ی زندانیان از آخوند با حال ابطحی گرفته، تا جوانان گردنفراز و سرمایه های آینده ی ایران.                                                                                         

 

/ 55 نظر / 76 بازدید
نمایش نظرات قبلی
.

مقابله به مثل فرانسوی ها با زندانی ایرانی پس از 5 ماه بازداشت غیرقانونی مجید کاکاوند در فرانسه، خانواده وی از رویکردهای دوگانه دولت فرانسه در رعایت قوانین حقوق بشر و موازین انسان دوستانه در این کشور ابراز‌‌‌‌‌‌نگرانی کرده و شاهد مدعای خود را رد خواست آزادی مشروط وی اعلام می‌کنند.خبرگزاری ایسنا نوشت: این مسئله در حالی رخ می‌دهد که در جمهوری اسلامی ایران شاهد آزادی مشروط تبعه فرانسوی 6 هفته پس از بازداشت وی هستیم. درخواست آزادی مشروط <کاکاوند> با اعمال فشار و بدون استدلال مستحکم حقوقی با وجود ارائه اسناد مربوطه (قرار ضمانت) در 24 تیرماه سال جاری توسط سیستم قضایی فرانسه رد شد که موجبات نگرانی خانواده این تبعه ایرانی را فراهم کرده است. کاکاوند در تاریخ سی‌ام اسفند ماه سال گذشته هنگام تحویل سال‌نو در مسافرت توریستی خود به کشور فرانسه توسط پلیس این کشور دستگیر شد.

هرمز ممیزی

با سلامی دوباره بر تو عزیز[گل] دگر اندیش مطلوب جهان است//که او سازنده خوب زمان است در ایران جای اندیشه نهان است//به زیر تسمه و چوب عیان است

دلدار

تاریخ از این مثال ها زیاد داره ولی کو چشمی که ببینه وعبرت بگیره

مهدی یار / فرفروک

جناب دهقانی عزیز با درود . از اینکه افتخار دادی و به وب من سر زدی ممنونم . اما در مورد مطلب فعلی شما هیج ندارم ونمی توانم بگویم جز افسوس . ما به هموطنان نخبه خود ( چون شما ) در خارج از کشور افتخار میکنیم . وبرای رهائی ونجات افرادی چون ابطحی از زندان ، چشم امیدمان به اقدامات فرا منطقه ای شما میباشد . شاد و موفق باشی

یه کنکوری

سلام... امروز بیرون از خونه کار داشتم، یکی از مسیرهام خیابون محمدی بود... البته من اول اون خیابون کار داشتم! ولی اونجا که بودم یادم افتاد که باربری ممسنی هم توی همین خیابونه... انقد راه رفتم تا رسیدم بهش! درش باز بود... ولی معلوم نبود کسی اونجاست یا نه!... منم که شیطنتم گل کرده بود رفتم یه سرکی کشیدم! خیلی خوشگل بود! همه سقف هاش گنبدی شکل بود! تا حالا ندیده بودم! اصلا فکر نمی کردم باربری ممسنی این طوری باشه! راستی، زیر تابلو سبز رنگ و رو رفته ش نوشته شده بود: "برادران فتوت"

ستاره

سلام.. منم قدیما یه پستی برا ایشون نوشتم..واقعا اینا رو برای چی ازاد نمیکنن؟من یکی دیگه نمیدونم چی بگم..آخه مملکت یه صدائه به چه درد ما میخورره.. قعلا باید واسه حجاریان دعا کنیم..خدا به داد برسه.. تا بعد..

رضاپارسی پور

سلام دوست عزیز...باغ باران دعوتی.[گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل]

علیرضا دهقانی

محمودجان پاینده باشید من علیرضا همچنان منتظر پیام شما هستم من از تمام امکانات ارتباطی سعی در تماس با شما را داشته ام تا مطمئن شوم که ارتباط بر قرار است .